Kısıtlamalar Kalktı, Göç Kaygısı Arttı

Muğla'ya seyahat yasağının kaldırılması ve ilin sokağa çıkma kısıtlama listesinden çıkması sonrasında, Bodrum başta olmak üzere il genelindeki turizm merkezlerinde dışardan gelecek nüfusun artacağı yönündeki tartışma ve kaygılar, sosyal medyada yayılan yanıltıcı bazı paylaşımlarla daha da artıyor.

Kısıtlamalar Kalktı, Göç Kaygısı Arttı

Seyahat yasağının kalkmasının ardından İl giriş-çıkış noktalarında güvenlik güçleri tedbirleri artırdı. Dışardan Muğla'ya gelen araçlardaki yolcular kontrol edilerek ve geldikleri ikametlerde 14 gün izolasyonda kalmaları uyarısıyla seyahatlerine izin veriliyor. Yasağın kalkmasının ardından Bodrum'a giren araç sayısında da bir miktar artış olduğu gözleniyor.  

Önceki gün sosyal medyada Bodrum girişinde bekleyen 4 kilometrelik araç kuyruğu olduğu belirtilerek bir fotoğraf ise hızla yayıldı. Birçok Bodrumlu bile Bodrum girişi olmadığı belli olan fotoğrafı whattsup gruplarında paylaştı. Oysa fotoğraf Muğla girişinde çekilmişti ve yoldaki onarım nedeniyle oluşan bir araç kuyruğu idi.

Muğla'ya seyahat yasağının ve sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasına bazı Bodrumlular koronavirüs hastalığının ilçede daha fazla görüleceği kaygısıyla eleştiri getirirken, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen de yayınladığı bir basın açıklamasıyla tartışmaya katıldı. Seyahat yasağının kalkması sonrasında Bodrum'a abartılacak bir göç yaşanmadığını, kalıcı olarak gelen kişi ve araç sayısında bir yığılma olmadığını ifade eden Gökmen, sosyal medyada yayılan fotoğraf hakkında da şu ifadeleri paylaştı;

"Bazı mecralarda ve sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ise gerçeği yansıtmamaktadır. Zira Bodrum girişinde oluştuğu iddia edile araç kuyruğu fotoğraf Bodrum’da değil, Yatağan’ın Muğla girişinde çekilmiştir. Yolun o kadar tıkalı olmasının sebebi ise yolda çalışma olmasından dolayıdır. Fotoğrafın çekildiği yolun ilerisi tek şeride düşmektedir ve bu durum sıkışıklık yaratmıştır. Ayrıca Muğla girişinde Emniyet Güçlerimiz tarafından yapılan sıkı kontrollerde yolda yoğunluk yaratmıştır. Kısacası çekilen o fotoğraf Bodrum değil, Muğla girişinde çekilmiştir. Emniyetimizin Bodrum’un Torba girişindeki polis noktasında da sıkı denetimleri devam etmektedir. Bu yüzden Torba’da oluşan araç yoğunluğu, Emniyetimizin yapmış olduğu titiz kontrollerinden oluşmaktadır."

Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere birçok şehirde giriş çıkış kısıtlamasının devam ettiğini ve özel izin dışında bu kısıtlamanın olduğu şehirlerden Bodrum’a gelmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Gökmen, açıklamasını "Bodrum’da yaşayan vatandaşlarımızın Bodrum’a aşırı bir giriş olması yüzünden endişe duymasına gerek yoktur. Devletimiz her birimiyle yoğun bir şekilde denetimlerini sürdürmektedir. Bizlere düşen, bu süreç boyunca tedbirleri elden bırakmamak, sosyal mesafemizi korumak ve çok gerekmedikçe evden çıkmamaktadır. Ülkemiz virüse karşı tüm dünyanın takdir ettiği bir mücadele sürdürmektedir. Devletimiz ve vatandaşlarımız kenetlenmiştir. İnanıyoruz ki özlediğimiz günler çok yakındır. Siz değerli vatandaşlarımızdan ricamız devlet yetkilileri dışında ki hiçbir bilgi ve açıklamaya riayet etmemesidir" ifadeleriyle tamamladı..