KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP PROGRAMLARI

Aile Hekimi Uzman Dr. Alp Kemal Okyay, hiçbir şikayeti olmayan kişilerde, gizli...

KİŞİYE ÖZEL CHECK-UP PROGRAMLARI
Aile Hekimi Uzman Dr. Alp Kemal Okyay, hiçbir şikayeti olmayan kişilerde, gizli kalmış ve ileride hastalığa yol açabilecek problemlerin saptanması ve önleyici tedbirlerin alınmasını sağlayan check-up konusunda açıklamalar yaptı.

Check-up konusunda Kent Haber’e bilgiler veren Bodrum Clinic İnternational Tıp Merkezi Aile Hekimi Uzman Dr. Alp Kemal Okyay, günümüzde kişiye özel check-up programlarının geliştirilmeye başlandığını ifade ederek şunları söyledi:

“Günümüzde koruyucu hekimlik hizmetleri ve erken teşhis önem kazandı. Artık kişiler kendileri check-up talep etmekteler. Check-up bir koruyucu hekimlik hizmeti. Bu kapsamda düşünmek lazım. Herhangi bir hastalık başlamadan önce ya da bulgu vermeden önce hastalıkların ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Kişinin sağlık durumunun tespiti yapılıyor. Hem bedenen hem ruhen yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenir. Günümüzde standart check-up paketleri yerine kişiye özel check-up programları geliştirilmeye çalışıyor. Bunlar, cinsiyet, yaş, ailesel risk faktörleri, yaşam şekli, maruz kaldığı riskler, iş sağlığı ile ilgili riskler. Bütün bunların göz önünde bulundurulması lazım. O kişiye özel check-up programları oluşturmak gerekiyor.”

40 yaşını geçen bireyin her yıl check-up yaptırmasının gerekli olduğuna vurgu yapan Okyay, “40 yaşın üzerindeki her kişinin yılda bir kere belli standart programlarda belli tarama programlarına dahil edilmesinde fayda var. Bunun dışında kişiye özel, erken tanıya yönelik, kişinin bütüncül sağlığını koruyucu, riskleri ortaya çıkarıcı check-up programlarını uyguluyoruz. Kliniğimizde bu konuda her sene belli programlar oluşturuyoruz.” diye konuştu.