Kitabı Okurlarıyla Buluştu

Bodrumlu yazar Derya Mermer Kiraz’ın, “Bodrum'a Akşamüstü Gelmek” isimli kitabı, raflardaki yerini aldı.

Kitabı Okurlarıyla Buluştu

Ortakentli yazar Derya Mermer Kiraz’ın, Ortakent’te geçen bir hikayeyi anlattığı “Bodrum'a Akşamüstü Gelmek - Aşamınan Bodrum'a Gelegodu” isimli kitabı, Perseus Yayınevi’nden okuyucuları ile buluştu. Kiraz, 120 sayfalık kitabında Ortakent'in ve Bodrum'un doğal, kültürel ve sosyal değerlerini, ele aldığı hikaye ile anlattı.  

Kitabında memleketinden uzakta yaşayan Nazlı’nın hikayesini anlattığını ifade eden Derya Mermer Kiraz, kendisinin de yurtdışında yaşadığını dile getirdi. Kiraz, kitabı ile ilgili şu ifadelere yer verdi;

“Birçok kişinin ömründe en az bir kez gittiği ya da gitmek istediği ülkemizin en güzel yerleşim yerlerinden biridir Bodrum. Bütün günümüz şehirlerinde olduğu gibi Bodrum da bir değişim ve gelişim sürecinden geçmekte ve şu anki haliyle eski ve yeni Bodrum’un bir karışımı gibi diyebiliriz. Nasıl ki günümüz Bodrum’u hem kasaba hem şehir haliyle iç içe harmanlanmış bir yapıdaysa kahramanımız Nazlı da hem köylü hem şehirli iki farklı zenginliği içinde barındıran genç bir mühendis kadın.

 Elinizdeki kitap, eski zamanlarda küçük bir sahil kasabası olan Bodrum’un ve güzel beldesi Ortakent’in gelişme yolunda ilerlerken bölgede yaşanan dönüşümün ve bu dönüşümün bölge halkına olan etkilerinin; kalbi memleketi için çarpmakta olan ancak memleketinden uzakta yaşayan Nazlı tarafından irdelendiği samimi ve adanmış bir hikayeyi anlatıyor. Kitap boyunca Nazlı’nın memleketiyle olan bağının ve karakterinin derinlerinde taşıdığı köylü kızın, uzaklarda geçirdiği yaşamı boyunca onu nasıl etkilediğine tanıklık edeceksiniz.

 Nazlı ve arkadaşlarının Bodrum’un eşsiz doğasında yeşermiş tertemiz çocukluk hayallerini ve sımsıcak dostluklarını okurken Bodrum’un yüzyıllardır koruduğu kültürünü de daha yakından tanıyacaksınız. Nazlı gibi kalbinin bir tarafı çocukluğu ve memleketi için atan ve çocukluğunu bir ömür boyu içinde taşıyıp koruyanların kendinden çok şey bulacakları bu nahif hikayede, dünyanın her neresinde olursanız olun ılık Bodrum havasını içinize çekeceksiniz.”