'' KIYI VE DENİZ TEMİZLİĞİ'' GÜNÜ KUTLANDI...

''Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği'' günü kapsamında, Bodrum’da ilköğretim okulu...

'' KIYI VE DENİZ TEMİZLİĞİ'' GÜNÜ KUTLANDI...
''Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği'' günü kapsamında, Bodrum’da ilköğretim okulu öğrencileri sahilde çevre temizliği yaptı.

Bodrum Belediyesi ile Atatürk İlköğretim Okulu'nun ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, Kumbahçe Sahili'nde toplanan 35 öğrenci bir süre vatandaşlara çevre temizliği konusunda çağrıda bulundu.

Öğrenciler dağıtılan eldivenleri giyerek sahile atılan pet şişe ve sigara izmariti gibi atıkları topladılar.

Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Uzun, gazetecilere yaptığı açıklamada, amaçlarının çocuklarda çevre farkındalığını oluşturmak olduğunu söyledi.

Uzun, yaptıkları etkinlikle yetişkinlerin çevre temizliği konusunda çocukları örnek almalarını hedeflediklerini belirterek, şöyle konuştu:

''İnşallah bu çocuklar hayatları boyunca yere çöp atmazlar ve çevreyi temiz tutarlar. İleride işadamı olurlarsa arıtma sistemlerini çevreyi kirletmeyecek şekilde kurarlar. Onlara temiz bir gelecek bırakmak için bizde elimizden geleni yapıyoruz.'' dedi.

Kıyı temizliği yapacak çocuklara hijyenik olması için eldiven dağıttıklarını ifade eden Uzun, çocukların yaptıkları temizlikle sahilde denize giren insanlara da örnek olacaklarını kaydetti.

Bodrum Belediyesi'nde görevli çevre mühendisi Ecehan Dilek Güralp de, Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü'nü çocuklarla birlikte bir etkinlik yaparak kutlamak istediklerini anlatarak, şunları söyledi:

''Amacımız çocuklarımızda çevre bilinci ve deniz ve kıyı temizliği konusunda farkındalık yaratmak. Çocuklarımızda bu bilinç son yıllarda çok güzel oluşturuluyor. Yaptığımız etkinliklerle çocuklara bu bilinci küçük yaşlarda aşılıyoruz. Bir çevre mühendisi olarak bu konunun hem Bodrum için hem de ülkemiz için güzel bir gelişme olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.

Atatürk İlköğretim Okulu beşinci sınıf öğrencisi Ayşe Çelik ise, çevre temizliğinin insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu, çevreyi büyük küçük herkesin temiz tutması gerektiğini dile getirdi.