Kıyılara Denizden Bakınca...

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, "Kıyıya Denizden Bakış" başlıklı bir sunum yaptı. 

Kıyılara Denizden Bakınca...

Bodrum Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği’nce Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda düzenlenen etkinlikler devam ediyor. Etkinliklerin bu haftaki konuğu Kaptan,Turizmci ve Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz idi.

Arif Yılmaz, etkinlikte Kent Haber’e yaptığı açıklamada denizden kıyıya bakışın önemine işaret ederek şöyle dedi:

“Bugün planlama yapılırken denizden kıyıya bakışı ele alıyoruz. Çünkü bugüne kadar planlamalarda hep kıyıdaki yapılaşmaya, kıyıda yapılaşma yaparken nelere dikkat edeceğimize, bütün bunları yaparken de güzel yerlerde oturup nefis deniz manzaralarına bakarak yapıyoruz.  Fakat yaptığımız planlamaların sonucunda denizden kıyıya bakınca neler görünüyor, bu konuyu her zaman için atlıyoruz. Bugün hem ekonominin kıyıya yığılmasının planlamada ne gibi etkileri olacak, iklim krizinin buna etkileri ne olacak. Denizden bakış açısını geliştirmezsek nelerle karşı karşıya kalacağız, onları özetliyoruz.”

Bodrum’da denizden kıyıya bakıldığında bir karmaşanın göründüğünü ifade eden Yılmaz, “Ben bir kaptan olarak şunu söyleyeyim; bırakın yapılaşmayı, denizcilerin yol göstericileri deniz fenerleridir. Ben gece seyir yaptığım zamanlarda Bodrum’da fenerlere baktığım zaman şehir ışıklarından artık fenerleri göremiyorum. Aynı şekilde de gündüz gözüyle kıyıya baktığınızda karmaşık bir yapılaşma görüyorsunuz. Dolayısıyla biz estetik kaygısıyla planlama yaparken sırf arada yaptığımız binaların düzenlemelerinin nasıl olduğuna, nasıl estetik göründüğüne değil, karşıdan bakıldığında da, denizden bakıldığında da kasabamızın görünümüne, marka değerine nasıl yansıdığını hesaplamamız lazım” ifadelerini kullandı. 

Arif Yılmaz, "Kıyıdaki bir yapıdan denize bakmak, insana genel olarak keyif verir, deniz manzarasına sahip olması bir yapıya artı değer katar. Ancak tersi maalesef her zaman geçerli değildir. Denizden kıyıya baktığınızda içinde iken gözükmeyen birçok çirkinlikler, ihmaller, özensizlikler ortaya çıkar. Çoğu zaman denizden bakınca bir yapının veya yerleşim yerinin o kıyıya veya koya değer kaybettirdiğini görürüz. Evet, bu, kelimenin reel anlamıyla denizden bakmanın önemi ve gereği” diye konuştu.