Kıyıları Temizlediler...

Bodrum’da bir araya gelen çevre gönüllüleri Bitez ve Yalıkavak’ta çevre temizliği yaptı. 

Kıyıları Temizlediler...

Bodrum’da bir araya gelen çevre gönüllüleri Bitez ve Yalıkavak’ta çevre temizliği yaptı. 

Her yıl dünyada eş zamanlı gerçekleştirilen Uluslarası Kıyı Temizleme Günü Etkinliği ICC (International Coastal Cleaning Day) kapsamında Bodrum’da da kıyı temizlikleri yapıldı. 

Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Bodrum Şubesi organizasyonuyla Bitez Liman’ında başalayan etkinliğe Bodrum’daki bazı okulların öğrencileri ile Bodrum Denizciler Derneği, Bodrum Çevre Platformu, Bodrum Myndos Amatör Sporcular Kulübü Derneği(BOMASK) üyeleri de katıldı. 

TURMEPA Bodrum Genel Sekreteri Ethem Güzelgün, etkinliği farkındalık yaratmak ve bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Öğrenciler, STK’lar ve halkın katılımıyla Bitez Sahili’nde gerçekleştirmek üzere burada bulunuyoruz. Ayrıca gelecek nesillere temiz bir çevre ve deniz bırakabilecek bir Türkiye’de yaşamalarını sağlamak, farkındalık ve bilinç oluşturmak istiyoruz. Bilindiği gibi Deniz Temiz Derneği TURMEPA, Türkiye’nin kıyılarının gelecek nesillere temiz bırakılabilmesi için kuruldu.”

Daha sonra ellerine eldivenleri giyip çöp poşetini alan çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu yaklaşık 100 gönüllü, Bitez Adaboğazı mevkisine yürüyüp çöp topladı. Özellikle ağaçların altında mültecilerden kalan çöpleri tek tek toplayıp çöp poşetine atan gönüllüler, sahili tertemiz yaptı. Toplanan çöpler sahile gelen tekneye yüklenip götürüldü. 

Diğer kıyı temizliği etkinliği de Yalıkavak Küdür’de yapıldı. Bodrum Belediyesi’nin destekleri ile Decathlon Mağazası çalışanları tarafından organize edilen temizlik çalışmasında Küdür Yarımadası’ndaki çöpler toplandı. Etkinliğe JCI Bodrum, Zortul Çocuk Grubu gibi oluşumlar da destek verdi. Ayrıca Bodrum’da görevli kimi askerlerin de temizlik çalışmasına katıldığı görüldü. 

Etkinliği organize eden Decathlon çalışanı Okan Hamurcu, “Bizim kirlettiğimiz doğayı hep birlikte elimizden geldiğince temizlemeye çalışıyoruz. Bizim insanlarımız keyfine düşkündür. Mangal yaksınlar, keyif yapsınlar ama çöplerini bırakmadan giderlerse çok daha iyi olur” diye konuştu. 

Toplanan çöpler, Bodrum Belediyesi ekiplerince bölgeden alındı.