Kızılağaçlıların Taş Ocağı Tepkisi

Bodrum’da faaliyet gösteren taş ocağının faaliyet alanının 6 kat genişletileceği ve bölgeye kırma eleme tesislerinin kurulacağını ifade eden Kızılağaç sakinleri ve çevreci avukatlar, konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade ettiler.

Kızılağaçlıların Taş Ocağı Tepkisi

Kızılağaç mahallesinde faaliyetine devam eden taş ocağı tesisinin kapasitesinin 6 kat genişleterek 61.98 hektara çıkartılması mahalle sakinlerinin tepkisini topladı. Kızılağaç Muhtarı Mehmet Karaca, Kızılağaç Koruma Güzelleştirme Derneği Başkanı Durmuş Uçar, Av. Remzi Kazmaz ve Av. Esra Kazmaz, mahalle sakinleri ile bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. 

“İLGİLİ MERCİİ ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR DEMİŞ”

Köy kahvesinde çok sayıda mahallelinin katılımı ile yapılan toplantıda konuşan muhtar Mehmet Karaca, şunları söyledi;

“Biz bu taş ocaklarının hem güvenlik, hem de doğaya verdikleri zarar açısından etkilerini çekiyoruz. Kocasarnıç bölgesine giden yoldaki, birçoğumuzun da arazilerinin olduğu bölgedeki taş ocağının geçen sene devir olmuş. Devralan firma aynı isimle devam edip hem onun 2026 yılına kadar olan ruhsatını kullanmaya, hem de işletme sahasını büyütmeye başvurmuş. Bununla ilgili mercii ÇED gerekli değildir demiş. Yani çevre için olumsuz bir durum teşkil etmediği görüşündeler. Baktığımızda 6 kat genişletmeye başvurmuşlar. Orada vatandaşların, sizlerin tapularının bu çalışma işletme ruhsatını içine alındığını görüyoruz. Sonra vatandaşlara sorduk ama kimsenin bir oluru alınmamış. Raporda bu insanlardan muvafakat alınıp ondan sonra çalışma yapılacağı yazıyor. Önce işletme ruhsatı içine alıyorsun, sonra vatandaşı muvafakat vermesine veya yerini sana satmasına mecbur bırakıyorsun. Bu yerler zeytinlikler. Sadece bir tapu 52 dönüm. Hazine arazisi de var.”

“KÖYLÜNÜN YARARINA HİÇBİR ŞEY YOK”

Genişletme ile ilgili ÇED gerekli değildir kararını yargıya taşıyacaklarını söyleyen Kızılağaç Koruma Güzelleştirme Derneği Başkanı Durmuş Uçar ise şöyle konuştu;

“Burada mahallenin, köylünün yararına hiçbir şey yok. Bir şahsın, bir şirketin çıkarları doğrultusunda bir çalışma. Raporda en yakın ev 250 metre demişler ama baktığınızda en yakında bir taş ev var. Biz buna karşıyız.”

“YERALTI SULARI, TARIM VE HAYVANCILIK BİTECEK”

Çevreci avukat Remzi Kazmaz ise taş ocağının genişletilmesi ve bölgeye kırma eleme tesislerinin kurulmasıyla yeraltı su kaynaklarının biteceğini, toz toprak gürültüye neden olacağını, trafiği olumsuz yönde etkileyeceğini, tarım ve hayvancılığı biteceğini söyledi. Hızlı bir şekilde hukuk mücadelesine başlayacaklarını söyleyen Kazmaz, şöyle dedi:

“Bu kapasite arttırımı ile ormanın büyük bölümü ve zeytinlikleri içine alacak. Bu da şu demektir. Orada vatandaşların tapulu arazileri var, köylünün faydalandığı orman alanları var, bütün bunlar köylünün elinden alınıp, şirket kendisine aldıktan sonra buraların yasal temsilcisi olacak. Sizin de artık oralara girme olanağınız kalmayacak. Şirket buralar benim diyecek. Zeytinliğine girme ben buraları kamulaştırdım diyecek. Bunun adına acele kamulaştırma diyoruz.”

Muhabir: Hamdi Yörür