KOCADON’UN ORTAKENT MİTİNGİ

Başkan Mehmet Kocadon, “Gelecek Bodrum’un Mitingleri” için kendi büyüdüğü ve ilk...

KOCADON’UN ORTAKENT MİTİNGİ
Başkan Mehmet Kocadon, “Gelecek Bodrum’un Mitingleri” için kendi büyüdüğü ve ilk kez belediye başkanlığı koltuğuna oturarak 2 dönem yani 10 yıl boyunca belde belediye başkanı olarak görev yaptığı Bodrum’un Ortakent-Yahşi Beldesi’nde vatandaşlarla buluştu.

Mitingde ilk sözü Ortakent Yahşi Beldesi’nden CHP Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Adayı Ali Öztürk aldı. Görev süresi boyunca halkına en iyi şekilde hizmet edeceğini belirten Öztürk, ekibiyle birlikte ‘önce vatandaş, sonra vatandaş’ anlayışıyla çalışacağını vurguladı.

Öztürk’ün ardından sözü alan Ortakentli CHP Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Adayı Dursun Yiğit ise Başkan Mehmet Kocadon ile birlikte 15 yıl önce Ortakent-Yahşi Belediyesi’ni kurduklarını belirterek, “Başkanımız Mehmet Kocadon döneminde, üzerinde bulunduğumuz bu güzel meydan, PTT binamız, arkamda gördüğünüz okul yapıldı, araçlarımızın girmediği yollar açıldı. Her eve bir ambulans sloganıyla başlamıştık o yıllarda ve şimdi her evin kapısına bir ambulans da gidiyor, araba da gidiyor. Beldemizde birçok başarılı çalışmalar yapıldı, eksiklerimiz de oldu ancak bunların hepsinin çözümünü biliyoruz. Deneyimli ekibimizle birlikte tüm Bodrum Yarımadası’nın sorunlarına ışık olacağız.” diye konuştu.

Dursun Yiğit, konuşmasının ardından sözü Bodrum Belediye Başkanı ve CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon’a bıraktı.

Başkan Kocadon, meydanı dolduran Ortakent-Yahşi Halkını, “Değerli Ortakent-Yahşi Halkı, Bodrum'un güzel insanları, ekmeğini paylaştığımız bu güzel beldemizin aydınlık yüzlü insanları, hoş geldiniz güzel halkım!” diyerek selamladı. Ortakent-Yahşi Halkıysa çılgınca alkışlayarak Mehmet Kocadon’a olan sevgi ve gönül bağlarını gösterdiler. Kocadon konuşmasının başında; ülkenin zor günler yaşadığını ama bu zor günleri atlatmanın da zamanının geldiğini belirterek, “Şimdi birlik, beraberlik ve kucaklaşma zamanı. Özellikle bu 30 Mart'taki seçimlerin güzelliği de Türkiye'ye Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet Halk Partisi’yle örnek olmak. Bodrum halkına da bu yakışır" dedi.

Yeni Umutlar Korusu’nda yeni doğan her bebeğin ağacı var artık
Sosyal belediyeciliğin önemine vurgu yapan Kocadon, şöyle konuştu:

"On yıl boyunca burada beraber çalıştık, birlikte mücadele verdik. Sonra da dediniz ki; hadi bakalım Kocadon, Bodrum'a! Beni Bodrum’a yolladınız… Buradan edindiğimiz bilgi ve tecrübelerle Bodrum'a hizmet etmeye başladık. Biliyorsunuz Bodrum’da, sosyal ve halkçı belediyeciliğin en güzel örneğini gösterdik. Halkımla belediyeyi burada nasıl birleştirdiysek Bodrum’da da birleştirdik. Özellikle kamusal alanları tekrar Bodrum halkıyla kucaklaştırdık, çok güzel kafeteryalar açtık, yürüyüş alanları, meydanlar yaptık. Cenaze hizmetlerini de halkımıza sunduk ve mezarlıklarımızı pırıl pırıl yaptık. Bununla beraber çocuklarımız, gençlerimiz için spor sahaları yaptık. Hatta yeni doğan çocuklarımız için hazırladığımız proje kapsamında ‘Yeni Umutlar Korusu’nu oluşturduk. Her doğan yeni çocuğumuz için bir fidan diktik. Çocuklarımız yaşarken bu ormanlık alanlarda büyüyecekler. Ağaçlara da yeni doğan çocuklarımızın adlarını vererek dün açılışını yaptık. Büyüklerimize saygı projelerimizle, onları evlerinde ziyaret ettik, hal ve hatırlarını sorduk.” dedi.

Başkan Kocadon, Ortakent mitinginde turizm konusuna da değinerek Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminalinin ihalesinin çok güçlü bir firma tarafından alındığını açıkladı; “Benim projem için ‘çılgın proje’ diyorlardı. Bu çılgın projeyse, sözünü şimdi veriyorum; Bodrum’u dünyaya direkt açacağım. Kış aylarında da İstanbul ayağını kaldıracağız, direkt dünyaya açılacağız.” diye konuştu.

Kocadon, bu sırada Cumhuriyet Halk Partisi ve Mehmet Kocadon’a gönül veren engelli Bilgin Özşeker’in yazdığı notu okudu. Kocadon; “Bilgin’i hepiniz tanıyorsunuz. Gönlü sevgi dolu bir kardeşimizdir. Özellikle Turgutreis’teki Bodrum Sağlık Vakfı’nda engelli kardeşlerimiz için gece gündüz çalışır. Şimdi Bilgin bizlerle beraber… Bana verdiği notta ise şöyle yazmış, ‘Oylarınız Cumhuriyet Halk Partisi’ne!’ anons yapacaksın bunu başkanım’ demiş. İşte bizim farkımız bu arkadaşlar, herkesle bir gönül bağımız var. Önemli olan da bu…”dedi ve Bilgin Özşeker olmak üzere tüm Ortakent-Yahşi Halkı tarafından uzun süre alkışlandı. Başkan Kocadon alanda bulunan ve Ortakent-Yahşi Zihinsel Engelliler Okulu’nda eğitim alan Nermin’in alkışlarını da işaret ederek ‘’Nerminim de burada. Bu sevgi koltuk sevdasına, hiç bir hırsa değişilmez.’’ dedi.

“Şimdi biraz nostalji yapalım yıl 1999.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Kocadon, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Değerli muhtarım İbrahim ağabeyimden muhtarlığı teslim aldık; bir masa ve bir tahta sandalyeyle. Çalıştık, çok güzel şeylerin altına imza attık. Şimdi yine hem Ali kardeşim, hem Dursun kardeşimle tekrar Ortakent Yahşi için birlik beraberlik içinde çalışmaya başlıyoruz ama güzel olan bir şey var; Ortakent’i yeşil bıraktım ve yine yeşil teslim alacağım. Onun için de değerli başkan kardeşim Mehmet Onur Şahbaz’a, adı gibi onurludur kendisi; hem de meclis üyesi arkadaşlarıma huzurlarınızda bir teşekkür etmek ve onlar için bir alkış istiyorum sizlerden."

Yetkilerin büyükşehire geçmesiyle ulaşım, yol, otogar veya altyapı çalışmaları ve imar işlerinde Muğla Büyükşehir’in onayının alınmasının zorunlu hale geldiğini belirten Başkan Mehmet Kocadon, alt yapı konusunda Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz’ın başlattığı çalışmaların da hızlı bir şekilde devam edeceğinin altını çizdi.

Beton yığınına dönmüş bir Bodrum görmek istemediğini sözlerine ekleyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Tabii şimdi övünüyorlar ya hani ‘Bakacaksın, Bodrum'un geleceğini göreceksin’ diye. Bizler de diyoruz ki; esasında sen gel de Ortakent’e bak! Yeşilliğine, güzelliğine, narenciye bahçelerine, imara açılmayan güzel yerlerine bak. Hem kendime, hem de benden sonra yönetime gelmiş arkadaşlarıma, bu güzel alanları korudukları için buradan tekrar teşekkür ediyorum. Hepimizin sıkıntısı; artık narenciyeden eskisi gibi para kazanılmıyor. Ama artık narenciye bahçelerimizle turizmi buluşturacağız. Narenciye bahçeleri arasında ufak taş binalar, güzel evler olacak. Bu evleri turizme açacağız. Yeşil alanlarımızı koruyarak artık narenciye bahçelerimizi de turizmle buluşturacağız. Bizler aynı zamanda bu yeşillikleri, bu doğayı koruyarak, çocuklarımızdan miras aldığımız güzellikleri de koruyoruz. Biz görüyorsak, biz yaşıyorsak bu güzellikler arasında çocuklarımız, torunlarımız da yaşasın. Onun için betonla asfalta asla yenik düşürmeyelim bu güzel Bodrumunuzu…”dedi.

Kocadon sözlerini, “Bodrum’da herkes kendi Bodrum’unu yaşar... Bodrum zaten bundan dolayı güzel… ‘Otu çek, köküne bak’ derler. İşte bu çok önemli! Üstünde güzel çiçekler açar ama altına baktığınız zaman şiddet ve tehdit yatar. Bunu asla unutmayın” diyerek tamamladı.

Ortakent Yahşi Mitingine başta Bodrum Belediye Başkanı ve CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon olmak üzere CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, Yalı Belediye Başkanı İsmail Altındağ, Bodrum Belediyesi Eski Başkanı Tuğrul Acar, Ortakentli CHP Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Adayları Dursun Yiğit ve Ali Öztürk, CHP Bodrum Belediye Meclis Üyesi Adayları ve partililerle, binlerce vatandaş katıldı.