Komadan Çıktı, Durumu İyiye Gidiyor!

Yaşadığı zor koşullar geçtiğimiz günlerde Kent Haber'de yer alan Sezai Özgenç'in Bodrum Devlet Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım ünitesindeki tedavisi devam ediyor. Haberimizin yayınının ardından kamu kuruluşları Özgenç'in yaşadığı sorunların ortadan kaldırılması için harekete geçti.

Komadan Çıktı, Durumu İyiye Gidiyor!

Bodrum’da çoklu organ yetmezliği bulunan ve 30 kiloya kadar düşen Sezai Özgenç’in sağlık durumu iyiye gidiyor. Talihsiz adamın uygun bir kuruluşa yerleştirilmesi için de işlemler sürüyor. 

İslamhaneleri Mahallesi’nde tarla içerisindeki bir evde yalnız yaşayan ve çoklu organ yetmezliği sebebiyle günlük yaşamını tek başına idame ettiremez duruma gelen 51 yaşındaki Sezai Özgenç, şeker komasına girmesi ve durumunun iyice ağırlaşması sebebiyle 3 gün önce Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Tıbbi bakım alabileceği bir rehabilitasyon merkezine yerleştirilmesi gerektiği ifade edilen Özgenç’in sağlık durumunun iyi yönde seyrettiği ve Pazartesi günü yoğun bakım ünitesinden çıkarılmasının planlandığı öğrenildi. 

Sezai Özgenç’in Bodrum’da yaşayan kardeşi Yüksel Özgenç, “Sağ olsunlar bizi bütün kurumlar aradı. Her yerden aradılar, yardımcı olmak istediler. Şu an bekliyoruz” dedi. 

Sezai Özgenç’in diğer kardeşi Zekai Özgenç ise “Biz elimizden geleni yaptık. Bizim bakmamızla olacak bir şey değil. Çünkü böbrek nakli oldu. Alması gereken bir sürü ilaç var. Bir bakımevine yatırılması gerekiyor” diye konuştu. 

Sezai Özgenç’in bir bakımevine yerleştirilmesi için girişimlerde bulunan Turgutreis Engelliler kültür Sanat Gençlik Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği (ENGENÇDER) Engelli Temsilcisi Ali Peltek ise Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Arkadaşımız yıllardır tanırım ve durumunu takip ederim. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na müracaat ettiğimizde sağ olsunlar gereken ilgiyi gösterdiler. Elimizdeki verilerle bakımevi olanağını araştırdık. Ellerinden geleni yapacaklarını söylemişlerdi. Benim aslında sistemden beklentim şudur; bu tip şeylerde devletin bir refleks geliştirmesi lazım. Günümüzde engellinin skalası çok geniş, yalnız yaşayanı var, olumsuz şartlarda yaşayanı var, belden aşağısı felç olanı var. Bu tip durumlarda devletin refleks geliştirmesi lazım. Can sıkıcı durumların hasıl olmaması adına işlemi resen başlatacak bir sisteme kavuşmayı temenni ediyorum. Engelliler ve dezavantajlılar açısından sosyal devletin tanımına uygun şekilde devletin bir reaksiyon geliştirmesini talep ediyorum."

Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen'in de haberin yayına girmenisinin hemen ardından il müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunduğu sorun ile ilgili, Sezai Özgenç’in uygun bir kuruluşa yerleştirilmesi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca işlemlerin sürdürüldüğü bildirildi.