KONACIK’TA “AŞURE GÜNÜ” ETKİNLİĞİ

Cem Vakfı Bodrum Şubesi Cem Ve Kültür Evi Tarafından “Aşure Günü” Etkinliği düzenlendi....

KONACIK’TA “AŞURE GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
Cem Vakfı Bodrum Şubesi Cem Ve Kültür Evi Tarafından “Aşure Günü” Etkinliği düzenlendi.

Cem Vakfı Bodrum Şubesi Cem ve Kültür Evi önünde açık alanda düzenlenen etkinliğe; Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun ile Belediye Meclis Üyeleri, MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Demokrat Parti Bodrum İlçe Başkanı Nihal İmbat Güler, Cem Vakfı Bodrum Şubesi Cem ve Kültür Evi Başkanı ve aynı zamanda Konacık Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Çuhadaroğlu ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaziler Derneği Bodrum Şube Başkanı Hasan Külcü, MHP Konacık Belde Başkanı Eczacı Burak Söğütlü ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Konacık Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Dilek Nergis, Konacıkspor Kulübü Başkanı Mehmet Melengeç, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Avukat Cem Yalçın ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cem Vakfı Bodrum Şubesi Cem ve Kültür Evi olarak Muharrem Ayı nedeniyle düzenlenen Aşure Günü’nde can dostları ile birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirten Cem Vakfı Bodrum Şubesi Cem ve Kültür Evi Başkanı Mehmet Çuhadaroğlu şunları söyledi.

“Cem Vakfı Bodrum Şubesi olarak her yıl geleneksel hale getirdiğimiz Aşure Günümüzü bu yılda gerçekleştiriyoruz. Muharrem, Kerbela ve Aşurenin bizim dini ve milli kültürümüzde çok önemli yeri ve yansımaları vardır. Muharrem ayı bizim için aynı zamanda matem ayıdır ve Muharrem Ayı bizlere, ciğerlerimizi dağlayan Kerbela’yı hatırlatan aydır. Biz bu ayda 12 gün oruç tutar, sonrasında da aşure dağıtırız. Bugün düzenlediğimiz aşure günü etkinliğimize katılan herkese çok teşekkür ediyorum.”

Cem Vakfı Bodrum Şubesi Cem ve Kültür Evi tarafından düzenlenen Aşure gününde burada can dostları ve vatandaşlarla birlikte olmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu ifade eden Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun sözlerine şöyle devam etti.

“ İslam Alevi inancına göre, bu ayın ilk 12 günü oruç tutuluyor. Ben öncelikle Alevi vatandaşlarımızın bu ayda tuttukları oruçların Allah katında kabul olmasını diliyorum. Bugün bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Bizler Konacık Belediyesi olarak diğer belediyecilik hizmetlerimizin yanında sosyal projelere, kültürel projelere de önem veriyoruz. Uzunca bir süreden bu yana Cem Vakfı Bodrum Şubesi Başkanı ve Yöneticileriyle yapmış olduğumuz istişareler sonucunda inşallah önümüzdeki günlerde Bodrum Yarımadası’na bir Cem Evi kazandırmayı düşünüyoruz. Belediye Meclisimizden arazi konusundaki planlama çalışmalarımız onaylandı. Şuanda diğer projelendirmeler ve yer tahsisi çalışmalarımız devam ediyor. Bundan sonraki Aşure Günümüzü inşallah yeni yapılacak olan Cem ve Kültür Evimizde gerçekleştireceğiz.”

Etkinlikte bir konuşma yapan Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan ise şunları söyledi.

“Muharrem Ayı tarihte çok çeşitli olaylara ve mucizelere sahne olmuş bir ayımızdır. Ama bu ayda da ayrıca Peygamberimizin Ehli beyt-i şehit edilmiştir. Dolayısıyla çok önemli bir ayın içerisinde bulunuyoruz. Biz bu ayda vatandaşlarımızın ibadetlerinde onlarla birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.”

Etkinlikte Cem Vakfı Bodrum Şubesi Cem ve Kültür Evi Yönetim Kurulu Üyesi ve dede sıfatıyla bilinen Fevzi Erdoğan aşure duası ettirdi ve yapılan duanın ardından vatandaşlara aşure dağıtıldı.