Koruma Altındaki Oklu Kirpiyi Vurdular!

Koruma altındaki oklu kirpilerden biri, Bodrum’da yol kenarında ölü bulundu. Hayvanın karnındaki derin yara ve bulunduğu bölgede boş kovanların olması, vurulduğu ihtimalini güçlendirdi.

Koruma Altındaki Oklu Kirpiyi Vurdular!

Bodrum – Yalıçiftlik yolunda seyreden bir vatandaş, Kızılağaç Mahallesi’nde yol kenarında ölü bir oklu kirpi olduğunu gördü. Vücudunun bir kısmı parçalanmış haldeki kirpinin bulunduğu bölgede yeni atıldığı ifade edilen av tüfeği boş kovanları buldu. 

Nesli tükenme tehlikesi altındaki olduğu için koruma altında bulunan kirpinin avcılar tarafından vurularak öldürüldüğünü ifade eden vatandaş, “Avcılar, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve nadir bulunan oklu kirpiyi vurmuşlar. Kirpinin okları fişeklerin yanında. Hayvan vurulduğu yerden yolun karşısına kaçmış. Kaçarken de oklarını saçmış. Ne yazık ki ölmüş” dedi. 

Vatandaş, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Kirpinin vücudunun bir kısmı parçalanmıştı. Vurulduktan sonra başka hayvanlar tarafından parçalandığını düşünüyorum” dedi. 

Oklu Kirpi...

Oklu kirpi, Hystricidae ve Erethizontidae familyalarını oluşturan kemiricilerin ortak adıdır. Yaklaşık 60–90 cm boyunda, 5–16 kg ağırlığındadırlar. Kuyrukları yaklaşık 20–25 cm'dir. Kahverengi, gri veya nadiren de beyaz renktedirler.

Oklu kirpiler, isim benzerliğine rağmen kirpi değildirler. Kirpiler erinaceomorphs ailesine mensupturlar. Oklu kirpi sözcüğünün batılı dillerdeki karşılıkları, Orta Fransızca "porc d'épine" (dikenli domuz) sözcüğünden gelir. (kaynak:wikipedia)