Korunmak Tedaviden Daha Kolay!

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Bayram Yıldız, pandemi sürecinde Bodrumlulara yaşamsal öneme sahip tavsiyeler verdi.

Korunmak Tedaviden Daha Kolay!

Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan, Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Açık Görüş programına konuk olan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Bayram Yıldız “Hastalıklardan korunmak, onu tedavi etmekten çok daha ucuz ve güvenlidir” dedi.

Koroner kalp hastalıkları ve kalp krizlerine yol açan risk faktörleri ile bunlardan korunma yolları konusunda doktora yapan; kalp krizlerinin nedenleri, hipertansiyon ve diyabet hastalığı gibi konularda araştırmalar yürüten Yıldız, emekli olduktan sonra 2016 yılında Bodrum’a yerleşti. Amerika dahil birçok ülkede farkındalık seminerleri düzenleyen, yapay zeka kullanarak kişinin önümüzdeki yıllarda yaşabileceği hastalık risklerini hesaplayan Uzman Dr. Yıldız; sağlık sisteminin parasız ve tüm yurttaşların eşit yararlanacağı bir hale getirilmesi gerektiğini savunduğu konuşmasında, Koronavirüs döneminde Bodrum’la ilgili de şunları söyledi:

“Bodrum iklimi, konutlarının durumu, coğrafi yapısı gereği bu salgında en az riskli bölgelerden biridir. Ancak bu virüs için en riskli grup olan yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan insanların da yoğun yaşadığı bir yer. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerdiği tedbirlere ciddi biçimde uyarsak bu tehlikeden uzak kalabiliriz. Maske konusunda titiz davranmak, hijyene önem vermek zorundayız. Bu arada en fazla ihtiyacımız olan D vitamini kaynağı güneşten yeterince yararlanmak durumundayız. Bodrum'da yaşayanlar bu konuda da çok şanslı.”

Uzun süre eve bağlı kalan 65 yaş üstü yurttaşlarda oluşacak kalp krizi riskine de dikkat çeken Bayram Yıldız, ”periyodik kontrolleri ihmal etmemeli, özellikle de tansiyon, şeker, kolestrol ölçümlerini düzenli yaptırmakta yarar var” dedi.

Aynı zamanda koruyucu hekimlik alanında klinik çalışmalarını sürdürmekte olan Dr. Yıldız; koroner kalp Hastalıkları, Sağlıklı Beslenme ve obezite ile mücadele konularında makaleler de yazıyor. Programın tamamını Kent Tv Facebook ve Youtube sayfalarında bulup izleyebilirsiniz.