Köşe Yazısı, Karşı Karşıya Getirdi!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın bazı insanların Bodrum’a gelmek için izin verme yetkisine haiz tanıdıklarını devreye soktuğunu, VIP araç kiralama şirketlerinin şehirlerarası seyahat yasağını delmenin bir yolunu bulduğunu söylediğine dair haberlerin ulusal basında yer alması sonrasında Bodrum Kaymakamlığı'ndan yalanlama geldi. Kaymakamlığın açıklamasının ardından Aras da yeni bir açıklama yayımladı.

Köşe Yazısı, Karşı Karşıya Getirdi!

Bodrum Kaymakamlığı Aras’ın demeçlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek “Bodrum Belediye başkanının münferit bir tespiti varsa bu ve benzeri durumları öncelikle Kaymakamlığımıza bildirmesi gerekirdi.”derken Başkan Aras sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Seyahat izin belgelerinin ne şekilde alındığı ve seyahat edildiği konusunda tarafımdan ya da kurumsal olarak basına veya kamuoyuna herhangi bir açıklama, yorum veya bilgilendirme yapılması söz konusu değildir” dedi. 

Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya köşe yazısında yer alan ifadelere göre Aras, seyahat yasağının ‘izin verme yetkisine haiz tanıdıklar’ ve ‘VIP araç kiralama şirketleri tarafından delindiğini’ dile getirdi. Aras bu yöntemleri, İstanbul’dan gelenlerden duyduklarını belirtti. Bu ifadeler ulusal basında yer buldu. Sarıkaya’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"ÇAKAR LAMBALI ARAÇLAR GİBİ"

“Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın aktardığına göre özel kiralama, VIP yolcu taşıma hizmeti veren bazı şirketlerin araçlarına kentte sıklıkla rastlanır olmuş.

Aras, bir de İstanbul’dan bazı kişilerin yazlıklarında kalmak üzere ilçesine geldiklerini görünce sorup soruşturmuş.

Karşısında bayramda Bodrum’a akın olmasının gerisindeki nedeni öğrenmiş…

“Kimsenin aklına gelebilecek şeyler değil bunlar” diye başladı, devamını getirdi:

“İstanbul’dan gelenlerden duyduk; madem VIP araç kiralama şirketleri kendileri ile seyahat edilmesi halinde seyahat yasağını delip izin belgesi almanın yolunu bulmuşlar. VIP araç kiralama şirketlerine gideceği yerin adresi, TC kimlik numarası ve bilgilerini gönderiyorlarmış. Şirket de seyahat serbestisi için gereken izinleri aldıktan sonra İstanbul’dan kapılarının önünden müşteriyi alıp, Bodrum’a kadar getiriyormuş. Çoğu bu yolla gelmiş. Bazıları da izin verme yetkisine haiz tanıdık bildik makam sahiplerinden edinmiş…”

Bir zamanlar İstanbul’da çakar lambalı araçlar gibi, şimdi de anlaşılıyor ki çakar izinli VIP’ler çıkmış…”

BODRUM KAYMAKAMLIĞI, BAŞKAN ARAS’I YALANLADI

Bodrum Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı basın açıklamasında, Başkan Aras’ın demeçlerinin gerçeği yansıtmadığı ifade edilerek şöyle denildi:

“Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan haberde, Bodrum belediye başkanı İstanbul’dan Bodruma VIP araçlarla gidildiğini kısıtlamanın bu şekilde delindiğini ifade etmiştir. İlçemiz giriş ve çıkışlarında sürekli olarak her gün çok sayıda araç kontrole tabi tutulmaktadır. İlçemize yasal olmayan yollarla gelinmesi sözkonusu değildir. Açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.

Bodrum Belediye başkanının münferit bir tespiti varsa bu ve benzeri durumları öncelikle Kaymakamlığımıza bildirmesi gerekirdi. İlçemize yazıda ifade edildiği gibi organize şekilde yasal olmayan bir geliş sözkonusu değildir. Yasal izinlerini alarak gelenler ise ilimizdeki birçok noktada kontrolden geçmektedir.”

ARAS’TAN AÇIKLAMA GELDİ

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise konu ile ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Bodrum’da ve tüm ülkemizde pandemi sınırlandırmalarının kademeli bir şekilde esnetilmesiyle, seyahat özgürlüğüne kavuşan vatandaşlarımız, yazlıklarına, köylerine ve sevdiklerinin yanına gitmek için harekete geçti. Bodrumumuza da girişler bu süreçte devam ediyor.

Salgın döneminde İçişleri Bakanlığımızın ilgili genelgeleri gereği vatandaşlarımız gerekçe gösterip seyahat izin belgesi alarak şehirlerarası seyahat edebilmektedir. Seyahat izin belgelerinin ne şekilde alındığı ve seyahat edildiği konusunda tarafımdan ya da kurumsal olarak basına veya kamuoyuna herhangi bir açıklama, yorum veya bilgilendirme yapılması söz konusu değildir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”