Kosova Heyeti Bodrum'da

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ev sahipliğinde Kosova Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi ve beraberindeki heyetle birlikte bir dizi toplantı düzenlendi. BODTO Yönetim Kurulu Odası’nda gerçekleşen görüşmelerde Kosova heyeti Bodrumlu iş insanları ile bir araya geldi. Görüşmelerde iki ülke arasındaki iyi ilişkilere değinilerek Kosova ve Bodrum arasında geliştirilebilecek faaliyetler gündeme alındı.

Kosova Heyeti Bodrum'da

Toplantılara Kosova Azınlık Sorunları ve İnsan Haklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Meclis Başkanı İlhan Ersan ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ile Yönetim Kurulu üyleri, Bodrum Belediyesi Meclis üyeleri ile çeşitli STK temsilcileri, ilgili kurumların meclis ve yönetim kurulu üyeleri ile iş insanları katıldı. 

Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi misafirperverliklerinden ötürü BODTO heyetine teşekkür ederken, Kosova ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin kendilerini çok memnun ettiğinin altını çizdi. “Bodrum’u ziyaret etme sebebimiz ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkileri nasıl güçlendirebileceğimizi incelemek. Bu doğrultuda Bodrum Ticaret Odası üyeleri Kosova’da ticari faaliyetlerde bulunmaları durumunda kendilerine tüm desteği sağlamaya hazırız.” diyen Başbakan Redzepi, Bodrum’un örnek bir gelişmiş turizm kenti olduğuna işaret etti. Cumhurbaşkanı Redzepi, Kosova’nın birçok alt yapı projesinde Türk iş insanlarının yer aldığını belirterek iki ülke arasında ticari ilişkilerin devamlılığını sağlamayı istediklerini belirterek BODTO heyetini ülkelerine davet etti. Başbakan Redzepi konuşmasının devamında “İstanbul ve Bursa’nın ardından Bodrum’u ziyaret ediyoruz. Bodrum’un güzelliği ve temiz havası ile Kosovalı turistlerin de tercih ettiği yerlerden biri olduğunu biliyoruz.” diyerek yatırım yapmak isteyen Türk iş insanları için Kosova’nın büyük bir potansiyel barındırdığını belirtti. 

Meclis Başkanı Ersan, Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi’ye “Dost ve kardeş bir ülkenin temsilcisi olarak sizi Odamızda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.” derken, Bodrum’da birçok Kosova kökenli iş insanlarını da ağırladıklarına değindi. Başkan Ersan, Bodrum’un büyük bir cazibe merkezi olduğunun altını çizerken bu potansiyeli kontrollü büyüme ile sürdürmek gerektiğine değindi. “Bodrum’u mimari dokusunu, insani özelliklerini, denizini ve doğal güzelliklerini bozmadan korumalıyız.” diyen Ersan, bölgenin iş fırsatlarına sahip olarak yatırımcıları kendine çektiğine ve bu doğrultuda bir koruma-kullanma dengesi yaratılması gerektiğine vurgu yaptı.

Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ise, ülkeler arasında bulunan derin tarihi bağların ticareti kolaylaştırdığına dikkat çekerken kültürel yakınlıkların her anlamda iletişimi geliştirdiğine işaret etti. Kosova heyetine Bodrum’un ekonomik ve ticari yapısı hakkında bilgi veren Başkan Kocadon bölgenin ticari profilinden de bahsederek Bodrum’un ekonomik anlamda öne çıktığına ve vergi sıralamasında ön sıralarda yer aldığına dikkat çekti. Türkiye’deki mavi yolculuğun %70’ini Bodrum limanına bağlı teknelerin yaptığına da değinen Başkan Kocadon Bodrum’un pandemi sonrasında yaşadığı kaybı 2023 yılında kapatacağını öngördüklerini belirtti. BODTO Başkanı sağlık turizmine de değinirken Bodrum’un bu anlamda daha da gelişmekte olduğunu açıkladı. 

Görüşmelerde bölgedeki ahşap yat üretim kapasitesi, balık ihracatı, Kosova-Bodrum arasında karşılıklı iş gezileri düzenlenmesi ve uçak seferleri konularında da bilgi paylaşımlarında bulunuldu.