Koya Dikilen Dev Toteme Tepki!

Bodrum’un Kargıcak Koyu’nda dikilen, bölgedeki arazinin Bodova A.Ş.’ye ait olduğunu vurgulayan dev totem tepki çekti. Totemin dikildiği alan, sahilinde bir balıkçı barınağı bulunan ve yaz aylarında da birçok Bodrumlunun denize girmek için kullandığı sahilin ardında bulunuyor.

Koya Dikilen Dev Toteme Tepki!

Dün ilçeye bağlı Çiftlik Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Kargıcak Koyu’ndaki bir araziye dev bir totem dikildi. Vatandaşların şaşkın bakışları arasında dikilen totemlerde “Bu arazi BODOVA A.Ş.’ye aittir” yazıları dikkati çekti. Merkezi İstanbul'un Karaköy semti olan Bodova A.Ş.'nin, Diler Holding'in bir yan kuruluşu olduğu ve İstanbul Ticaret Odası'na bağlı olarak faliyet gösterdiği öğrenildi. Firma, Oteller Meslek Grubu Ana Kategorisinde, Otel Vb. Konaklama Yerlerinin Faaliyetleri Nace Kodu Sektöründe yer alıyor. Firmanın patronu ise dolar milyarderi, 47 yaşındaki Fatma Turan Yazıcı.

Koya totem dikilmesini görerek fotoğraflayan ve tepkisini sosyal medya üzerinden gösteren bir vatandaş ise şu paylaşımı yaptı;

“Günün yürek acısı: Kargıcak Koyu, Yalıçiftlik. 10 Ağustos günü, güzelim koya vinçler girdi ve koy arazisinin Bodova A.Ş.'ye ait olduğuna dair levhalar asıldı. Bu ne demek? Seneye bu muhteşem koy da mı halka kapatılacak? Kapatın. Her yeri kapatın. Her yere binalar oteller dikin. Halkın girebileceği 3-5 mt sahil neyimize yetmiyor? Yazıklar olsun bu arazileri satanlara, yazıklar olsun. Çok üzüldüm görünce ve çok sinirlendim. İçim yandı. Denizi ve kıyıyı kapatamaz ama yolu kapatır. Gidemeyiz yine. Hilton’a, Sea Garden’a gidebiliyor muyuz?”

DOLAR MİLYARDERİ GİZEMLİ PATRON...

Bodova A.Ş.'yi de bünyesinde bulunduran Diler Holding'in patronu ise Fatma Tuba Yazıcı. Fatma Tuba Yazıcı geçmişte, Gizemli Milyarder başlığı ile Forbes dergisine kapak oldu. Forbes dergisi her yıl "En Zengin 100 Türk" listesini yayınlıyor. Fatma Tuba Yazıcı 2020 yılının listesinde 800 Milyon Dolarlık servetiyle 33. sırasında yer alıyor. 

Eşinin ölümüyle 36 yaşında, ana iş kolu demir çelik olan Diler Holding’in başına geçen Fatma Tuba Yazıcı, servetini kısa bir sürede katladı. Fatma Tuba Yazıcı’nın serveti 2018 yılında 1,1 milyar dolara kadar ulaştı. Dünyanın en zenginleri listesinde 1 milyar dolarlık servetiyle 1.741'inci sırada yer alan Yazıcı, 36 yaşındayken eşi Recep Sami Yazıcı’yı kaybedince ana iş kolu demir çelik olan Diler Holding’in başına geçerek firmayı daha da ileriye taşıyan bir kadın patron olarak tanınıyor.

DİLER HOLDİNG

1949 yılında kurulan Diler Holding, kendi bünyesinde barınan yan kuruluşları ile birlikte, aktif olarak çelik üretimi (karbon ve alaşımlı), dış ticaret, enerji, deniz nakliyesi, liman işletmeciliği, madencilik, banka ve turizm alanlarında faaliyet gösteriyor. Devletin sahip olduğu ilk yüksek fırınlı haddehane olma özelliğini taşıyan tesisleri, 1939 yılında Karadeniz bölgesinde bulunan Karabük’te üretime başlamıştır. 1984 yılında kurulan Diler Dış Ticaret firması, grup ürünlerinin uluslararası pazarda tanıtımını amaçlamıstır. 1985 yılından itibaren uluslararası ticarette gösterilen muazzam başarı, grubun ana faaliyet dalı olan demir çelik üretimindeki kapasite artışına olanak sağlamak ile birlikte başka sektörler olan bankacılık, deniz taşımacılıgı ve turizm alanlarına da yönelmesine imkan sağlamıştır.