KRİZİN TURİZME ETKİLERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, dünyada yaşanan...

KRİZİN TURİZME ETKİLERİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, dünyada yaşanan ekonomik krin etkilerinin daha çok 2009'da ortaya çıkacağını belirtirken ''Ancak, Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz Türk turizmi için bir avantaj olabilir'' dedi.
Marmaris'te düzenlenen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Toplantısı'nda gazetecilere açıklama yapan Taşbaşı, Türkiye'deki fiyatların diğer ülkelere göre düşük olması nedeniyle avantajlı olduğunu söyledi. Taşbaşı, dünyada bir krizin yaşandığını ve krizin etkilerinin daha çok 2009'da ortaya çıkacağını belirterek, ''Ancak, krizden turizmi açısından faydalı çıkabiliriz. Kriz, bizim için avantaj olabilir. Bizim fiyatlarımız özellikle rakibimiz olan İtalya, İspanya, gibi ülkelere göre daha düşük. İnsanlar ekonomik kriz dönemlerinde seyahatlerini daha ucuz yerlere kaydırmaya ve daha ucuza seyahat etmeye çalışırlar. Bu bizim için ciddi bir fırsat olabilir'' diye konuştu.
2009 yılında yapılacak olan rezervasyonlarda bu krizin Türkiye'nin lehine çevrilebileceğini savunan Cumhur Güven Taşbaşı, şöyle konuştu:
''Krizi, kendi lehimize çevirebiliriz. Bunun içinde kendimizi çok iyi anlatmamız lazım. Ülke tanıtımı için iç dinamizmin hazır olması gerekli. Başka bir ülkede kendinizi tanıtırsınız, ancak oradan gelen insanlar burada sıkıntı çekerlerse, hava alanında karşılaştıkları polis memuru, otel, alışveriş merkezi ve restoranda kötü muameleyle karşılaşırsa bunlar ciddi olumsuzluktur. Biz bu insanları ne kadar memnun gönderirsek, bu tanıtım için o kadar önemlidir. Bence hem dışarıda tanıtmaya devam etmeliyiz hem de kendi toplumumuzda turizme topyekun hazır olmalıyız.''