Küba, Dünyada Pek Çok Hastaya Umut Oluyor...

Sağlık alanında kaydettiği gelişmelerle tüm Dünya’da dikkatleri üzerine çeken Küba, Dünya’da pek çok hastaya umut oluyor.

Sağlık alanında kaydettiği gelişmelerle tüm Dünya’da dikkatleri üzerine çeken Küba, Dünya’da pek çok hastaya umut oluyor.

1959 devriminden sonra halk sağlığı konusunu öncelikli alanlar arasına alan Küba, sağlıkta günümüze kadar kaydettiği gelişmelerle takdir topluyor. Dünya’nın farklı ülkelerinden pek çok hasta başta kanser, şeker hastalığı gibi hastalıklar olmak üzere sağlıklarına kavuşabilmek umuduyla Küba’ya gidiyor. 

Tüm Dünya’dan olduğu gibi Türkiye’den de Küba’ya yoğun talep var. Küba’daki sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen tüm Dünya’daki hastaları Küba’ya götüren “Siempre Tur” genel müdürü Murat Gökyokuş, Kent Haberi’in sorularını yanıtladı. 1988 yılından beri Bodrum’da yaşadığını ve 1993 yılından beri de turizmle uğraştığını ifade eden Gökyokuş, “2010 yılından beri de “Siempre Tur” seyahat acentası olarak tüm Dünyada hizmet vermekteyiz. Özellikle yurtdışı ve Küba olmak üzere bir çok ülkede programlarımız oluyor ama ağırlık Küba. 2010’da Küba’da yaptığımız anlaşmayla Küba’nın resmi seyahat acentasıyız. Oradaki birçok operasyonda Türkiye’den gelen misafirlere yardımcı olarak diğer acentalara hizmet vermekteyiz. Aynı zamanda sağlık turizminde de 2013 yılında anlaşmamızı yaptık. 2013’ten sonra da Küba’da sağlık bakanlığının yetkili acentasıyız” dedi. 

İnsanların sağlık için neden çoğunlukla Küba’yı tercih ettiğini de anlatan Gökyokuş, şöyle devam etti:

“Küba’da sağlık çok önemli. Özellikle Küba sağlıkta yaptığı reformlarla o bölgedeki en önemli ülke pozisyonunda. Yetiştirdiği doktorlar, kendi imkanlarıyla yarattıkları tıbbi ilaçlar ve aşılarda son dönemde önemli gelişmeler kaydettiler. Bu aşılar şu anda bir çok ülkede kullanılıyor. Tedavilerde kullandıkları bu aşılar sayesinde Küba son 10 yılda tüm Dünyada büyük bir takdir topladı. Bu yüzden Küba diyebiliriz.” 

İnsanların hangi hastalıkların tedavisi için Küba’ya gittiğinden de bahseden Murat Gökyokuş, “Biz ilk sırada kanser olarak biliyoruz, şeker hastalığı olarak biliyoruz. Fizyoterapi gerektiren, özellikle çocuklardaki kas bozuklukları, serebral palsi gibi nörolojik hastalıklarda çok büyük gelişmelere sahip olduklarını biliyoruz. Çok güzel hastaneleri var ve farklı tıbbi teknikleri var. Bir acentacı olarak bunları söylemek doğru değil ama zaten baktığınız zaman televizyonlarda ve web sitelerde bunu görebilirsiniz. Niçin Küba’ya gidilmeli? Küba’daki sağlık sisteminde önemli olan şey hastayı sağlığına kavuşturmaktır. İnsan Küba’daki sistemin merkezindedir. Küba’da bütün ameliyatlar Kübalılara bedavadır. Estetik de yaptırsanız, dişinize implant da taktırsanız bunların hepsinin parasını devlet karşılar. Küba, yıllık 4 bin – 4 bin 500 olan tüm bakım masrafını gayri safi milli hasıladan ayırarak kişi başı 120 dolara tüm halkına eşit bir şekilde dağıtabilen Dünyadaki tek ülkedir. O yüzden de Birleşmiş Milletler’in de raporlarında yer alır. Bu gelişmeden 3. Dünya Ülkeleri ve gelişmekte olan ülkelerin yararlanmasını ister. Küba’nın sağlıkta yaptığı bu reform aslında bir mucizedir. Ama kendi ülkesinde son derece kısıtlı kaynakları olan Küba, yurtdışından gelen hastalara da bakmaktadır. Onlar için özel hastaneler, özel enstitüler kurmuştur. Bu enstitülere sadece Türkiye’den değil tüm Dünyadan gidiyorlar. Kanadalılar diş, cilt ve estetik için Küba’yı tercih ediyorlar. Hafta sonları tatillerini yaptıktan sonra 15 günlük bir kürle cilt hastalıkları ve estetik ile ilgili sorunlarını Küba’da halledebiliyorlar. Bunları son derece uygun fiyatlarla yaptıkları için de Küba son derece popüler” ifadelerini kullandı. 

Sağlık için Türkiye’den de Küba’ya çok sayıda kişinin gittiğini dile getiren Murat Gökyokuş, giden hastalardan da olumlu tepkiler geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Herkes ‘Ben kanserim’ deyip Küba’ya gitmek istediği zaman bunun kararını biz vermiyoruz. Bunun kararını veren kişiler raporlar dahilinde Küba Sağlık Bakanlığı. Çünkü her rapor Küba Sağlık Bakanlığı heyeti tarafından inceleniyor ve bize gelen maillerde hastanın Küba’ya gidip gidemeyeceği ile ilgili raporlar veriliyor. Ama şunu söyleyebilirim, bize gelen 200-300 rapor oluyorsa bunun yüzde 10-15’i için Küba Sağlık Bakanlığı olumlu rapor veriyor. ‘Tedavisi şudur, kullanılacak ilaçlar budur, fiyat şudur’ deyip akıllarda soru işareti kalmayacak şekilde cevaplayıp hastalara bildiriyorlar.”