Küdür’de Dikkat Çeken Yosunlanma

Küdür Yarımadası’nda deniz kenarındaki taşlardaki yosunlaşma dikkat çekici oranda arttı.

Küdür’de Dikkat Çeken Yosunlanma


Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi Küdür Yarımadası’nda deniz kenarındaki parlak yosunlar dikkati çekti. Taşların üzerini kaplayan yosunları görüntüleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli, 7 yıldan beri bölgeye gittiğini ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığını söyledi. 

Tedbir amacıyla bölgeden numune alınıp incelenmesi gerektiğini de dile getiren Kuleli, “Burası Küdür Yarımadası’nda taşlık yoldan inilen koy. Her yıl gelip bir bakarım. Bu yıl resimlerde görülen aşırı yosunlanma dikkatimi çekti. Normal olduğunu düşünmüyorum, genelde evsel atık sulardan kaynaklanan besleyici tuzların aşırı girdisi olduğunu düşündürür. Yani, kirlilik mi, küresel iklim değişikliğine bağlı deniz suyu sıcaklığının artışından mı bilemiyorum, bence hemen numune alınıp analizleri yapılmalı, zira musilaj da böyle başlamıştı.” dedi. 

Küdür Yarımadası’ndaki arıtma tesisinden bırakılan suyun da etkisinin olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Tuncay Kuleli, “Burası arıtma tesisinden su bırakılan koy değil fakat mevsimlik akıntılarla buraya gelmiş de olabilir. İncelenmesinde fayda var.” diye konuştu.