Küdür’de Mera Islah Çalışması Yapılacak

Cumhurbaşkanlığı tarafından 2020 yılında “kesin korunacak hassas alan” ilan edilen Yalıkavak Küdür Yarımadası’nda mera ıslah çalışmaları yapılacağı bildirildi.

Küdür’de Mera Islah Çalışması Yapılacak

2020 yılında Resmi Gazete'nin 11 Şubat’taki sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararlarına göre Yalıkavak Küdür Yarımadası, kesin korunacak hassas alan tescil ve ilan edilmişti. Geçtiğimiz günlerde mera alanına kaçak ve ruhsatsız şekilde yapıldıktan sonra yapı kayıt belgesi alınan imalatlar kaldırılmıştı. 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yürütülen Mera Islah ve Amenajman çalışması kapsamına alınan Küdür Merası çalışmalarının yakında başlayacağı ifade edildi. 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak konuyla ilgili açıklamasında, meraların amacı dışında kullanılamayacağına değindi. Saylak, açıklamasına şöyle devam etti:

“4342 sayılı Mera Kanununun 4. Maddesinde “Mera, yaylak, ve kışlaklar, özel mülkiyete geçirilemez, amacı dışında kullanılamaz, zaman aşımı uygulanamaz, sınırları daraltılamaz.” maddesine istinaden söz konusu Küdür Yarımadası’nda bulunan mera alanımızı korumak amaçlı girişimlerde bulunduk. Son dört yıldır mera alanlarını rehabilite etmek amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Muğla genelinde toplam 19 bin 231 da mera alanı için 12 adet Mera Islah ve Amenajman projesinin 8 tanesini başarıyla tamamladık. 

Küdür Yarımadasında bulunan mera alanımızın da içinde olduğu 4 adet proje Tarım ve Orman Bakanlığımızca 2021 yılında onaylandı. 2022 yılında çalışmaları başlayan 4 adet Mera Islah ve Amenajman Projemizin toplam bütçesi 3 milyon 556 bin liradır. Proje kapsamında hayvan refahına yönelik çalışmalar yaptık. Mera alanlarına sıvat (suluk), gölgelikler, kaşınma kazıkları, sondaj kuyuları, sondaj kuyularının çalışması için güneş enerjisi panelleri, tel çitler, canlı çit ile ağaçlandırma çalışmaları yer aldı. Meradaki ot kalitesine yönelik drenaj kanalları, yabancı ot mücadelesi, gübreleme, çalı temizliği, tohumlama işlemleri yaptık. Dağlarda zor şartlarda çalışmalarını yürüten çobanlarımızı da unutmadık. Yayladaki yaşam koşullarını iyileştirmek amacı ile 2022 yılı Mera Islah ve Amenajman projesi kapsamında 10 adet çoban evini de yapıyoruz.

Küdür Yarımadası Merasında yani yaklaşık 4159 dekar alanda proje kapsamında buna benzer ıslah çalışmalarını da yapacağız. Projelerin yürütülebilmesi için il geneli meralarımızda etüt çalışmaları sırasında tespit edilen aksaklıkları düzelmek için gerekli yasal süreci başlatıyoruz. Amacımız Muğla’da tarım ve hayvancılığı desteklemek, alanlarımızı korumak. Projelerimizi en kısa sürede hayata geçirmek için söz konusu işgal konusunda gerekli yasal süreci başlattık. Mera alanlarını korumak bizim asli vazifemizdir.”