Küdür'deki Son Yıkım, Dodo Beach'te!..

Yapılaşma baskısı ile karşı karşıya iken Bodrum kamuoyundan yükselen yoğun tepkiler sonrasında çıkarılan kanun ile koruma altına alınan Küdür Yarımadası'nda bulunan, halk arasında Dodo Becah olarak bilinen son tesisin de yıkımına başlandı.

Küdür'deki Son Yıkım, Dodo Beach'te!..

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve sivil inisiyatiflerin de gayretleriyle Doğal Sit Alanı "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edilen Yalıkavak Küdür Yarımadası’nın doğal haline kavuşması için başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Küdür Yarımadası’nda kalan son plaj işletmesi de, Belediye ekipleri gözetiminde kaldırılmaya başlandı.    

Küdür ile ilgili kararın Resmi Gazete’de ilan edilmesiyle birlikte tahliye süreci başlatılan işletmelerden sonuncusu bugün sabah saatlerinde Belediye Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri gözetiminde kaldırıldı. 350 metrekaresi ahşap iskele olmak üzerek yaklaşık bir dönümlük alanda faaliyet gösteren plaj işletmesinin yıkım işlemi, Yapı Kayıt Belgesini iptal edilmesi ve akabinde diğer yasal süreçlerin tamamlanması sonucunda işletme sahibi tarafından gerçekleştirildi. 

Küdür’deki beachlerden bir diğeri şubat ayında kaldırılmış ve işletmenin bulunduğu alan doğal haline kavuşturulmuştu.