Kurbanlık Fiyatları El Yakıyor

Kurban Bayramı’na bir hafta kala Bodrum’da büyük ve küçükbaş hayvanlar pazarlarda alıcılarını bekliyor. Kurbanlık fiyatlarının bu yıl kuraklık ve yem pahalılığından dolayı çok yükseldiği ifade edildi.

Kurbanlık Fiyatları El Yakıyor

Kurban Bayramı bu yıl 20-23 Temmuz tarihlerinde kutlanacak. Bayrama bir haftadan az süre kala Bodrum’da da kurbanlıklar alıcılarını bekliyor. Kurbanlık fiyatları ise bu yıl el yakıyor. 

Eşi ile birlikte kurbanlık bakmaya gelen Orhan Demirok isimli vatandaş, “Yeni geldik, etrafa bakınıyoruz. Hayvan fiyatları çok ucuz değil ama arkasında emeği çok. O yüzden orta yolu bulup hayvanı seçmek lazım. Onları da mağdur etmemek lazım, onlarda pandemiden etkilendi” dedi. 

Kurbanlıklarını Kızılağaç Deve Güreş Alanı’na satmaya getiren Bilal Şenkal adlı besici ise “Yem pahalı, maliyet çok yüksek. Küçükbaş hayvan 2 bin 250 TL’den 3 bin 500 TL’ye kadar çıkıyor. Hayvana bağlı. Zaten maliyetini çıkartamıyor” dedi. 

Bu yıl kuraklıktan çok etkilendiklerini ve yemlerin pahalı olduğunu söyleyen Abdullah Yaşar da “Böyle giderse hayvancılık bitecek. Vatandaş ne yapsın, yeme mi para versin, çobana mı para versin?” şeklinde konuştu. 

Erzurum’dan getirdiği büyükbaş hayvanlarını satan Güven Çat, büyükbaş kurbanlıkların 18 ila 22 bin TL arasında değiştiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Yıllardır bu pazara geliyoruz. Müşterilerimiz bizi biliyorlar, lezzeti biliyorlar. Sürekli bizi tercih ediyorlar sağ olsunlar. Kurbanlıkların fiyatı 18 ila 22 bin TL arasında değişiyor.”

Bodrum’da belirlenen kurbanlık satış ve kesim alanları ise şu şekilde;

Kızılağaç Deve Güreşi Arenası
Turgutreis Mahallesi Temizlik İşleri Şantiyesi
Kadıkalesi Cami Yanı Arazisi
Yalıkavak Mahallesi Belediye Kademesi
Konacık ve Bitez Mahalleri Konacıktaki Mezarlıklar Müdürlüğü
Göltürkbükü Mahallesi Belediye Kademesi
Gündoğan Mahallesi Belediye Kademesi
Ortakent Mahallesi Belediye Kademesi