Kurbanlıklar Alıcılarını Bekliyor...

Yurdun çeşitli yerlerinden Bodrum'a hayvan getiren besiciler şimdilik satışlardan memnun değil.

Kurbanlıklar Alıcılarını Bekliyor...

Kurban Bayramı’na bir hafta Bodrum’da büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklar alıcılarını bekliyor. Yurdun çeşitli yerlerinden Bodrum'a hayvan getiren besiciler şimdilik satışlardan memnun değil.

Kurban Bayramı 11-14 Ağustos tarihlerinde kutlanacak. Kurban kesecek vatandaşlar için, bir süre önce kurban pazarları açılarak kurbanlıklar satılmaya başlandı. İlçede Kızılağaç Deve Güreşi Arenası, Kadıkalesi Mezarlığı Yanı, Yalıkavak-Sülüklü Kavşağı'nda belediyeye ait alanda ve Mumcular Pazar yeri girişinde büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklar alıcılarını bekliyor. 

Bodrum’da küçükbaş kurbanlıkların fiyatı 1500 TL ile 2 bin 200 TL arasında, büyükbaş kurbanlıkların fiyatı ise 11 bin TL ile 15 bin TL arasında değişiyor. 

KURBAN SATIŞ YERLERİNİN DAHA ÇOK DUYURULMASI GEREKİYOR

Ağrı’dan getirdiği küçükbaş hayvanları Kızılağaç Deve Güreşi Arenası’nda satan Rüştü Yaşar adlı besici, Kent Haber’e yaptığı açıklamada vatandaşların kurban satış yerlerini bilmemeleri nedeniyle satışlarının kötü olduğunu ifade ederek şunları dile getirdi:

“Biz her sene Konacık’ta kurbanlık satışlarını yapıyorduk. Bu sene yerimiz değişti, biraz sapa oldu. Bunu insanlara duyurmamız lazım. Anons yapılması lazım. Küçükbaş kurbanlıkların fiyatı 1500 TL ile 2 bin 200 TL arasında. Çok tatmin edici bir fiyat değil ama idare etmeye çalışıyoruz.”

Belediyenin yeteri kadar anons etmediğinden dert yanan bir başka besici Dinçer Şahin de “Kimse gelmiyor. Kimse bilmiyor ki. Bir levha da asmadılar. Bayrama az bir süre kaldı ama şu anda satış yok” dedi. 

Kızılağaç Deve Güreşi Arenası’nda küçükbaş kurbanlıkları satan Kerem Yaşar da “Şu an satışlar çok durgun. Belediye bize çok kötü bir yer verdi. Buradan ne insan geçiyor, ne de araba geçiyor. Ancak eş dost geliyor. Geçen senelerde Konacık’taydık, iyiydi. En azından insanlar geçiyordu. Ama burada kimse yok. Belediyeden anons yapmasını istiyoruz. İnsanların bilmesini istiyoruz. Duyurmak lazım. 2 günde bir anonsla kimse bilmez” ifadelerini kullandı. 

Erzurum’dan getirdiği büyükbaş hayvanlarını satan Güven Çat, “5-6 yıldır Erzurum’dan buraya kurban getiriyoruz. Bu sene de Allah nasip etti ve getirdik. Erzurum’un güzel yaylalarından yağ oranı çok düşük randımanı çok yüksek hayvanlarımız var. Biz 5-6 yıldır burada olduğumuz için insanlar etlerimizin lezzetini biliyorlar, gelip bizi tercih ediyorlar. Satışlarımız şimdilik fena değil, güzel. Fiyat aralığımız da 11 bin TL ile 15 bin TL arasında değişiyor” diye konuştu.