KURUMSAL EĞİTİMLERE İLGİ ARTIYOR

Bodrum’da faaliyet gösteren yerel markaların hizmetiçi eğitimlere verdikleri önem...

KURUMSAL EĞİTİMLERE İLGİ ARTIYOR
Bodrum’da faaliyet gösteren yerel markaların hizmetiçi eğitimlere verdikleri önem gün geçtikçe artıyor.

Bodrum’un Gürece Mahallesi’nde hizmet veren A Mutfak Mobilya da çalışanlarına 2 gün süren “Takım olmak, takımdaşlık ve içsel motivasyon” konulu bir eğitim programı düzenledi. Firmanın personeline, çalışanlar arasında takım ruhunun oluşturulması, A Mutfak çatısı altındaki herkesin birbiriyle kaynaşması, hizmet kalitesinin arttırılması, çalışanların motivasyonlarının arttırılması amacıyla Gümbet'te bir otelde “Takım olmak ve takımdaşlık ve içsel motivasyon” eğitimi verildi. Eğitimlerin son bölümünde yaratıcılığı geliştirmek için şiir yarışması yapılırken, oldukça renkli anlar yaşandı.

Global Kariyer adına eğitimleri veren İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Berrin Yangınözü, Kent Haber’e yaptığı açıklamada 50 çalışana Cumartesi ve Pazar olmak üzere iki ayrı günde eğitim verdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Bugün A Mutfak’la takımdaşlık eğitimini yaptık. Gerçekten çok keyifli ve eğlenceli bir eğitimdi. Bundan bir ay önce de yöneticilere yönelik “Takım olmak ve liderlik” adlı bir programımız vardı. İlk hedefimiz takım olma yolunda bireysel kalitemizi, hizmet kalitemizi, takım kalitemizi sağlamak. Çünkü ondan sonra kurum kalitesi geliyor. Yapılan eğitimlerimizi özellikle aksiyonlarla ve faaliyetlerle süslüyoruz, keyifli hale getiriyoruz ki çalışanlar içsel motivelerini sağlasınlar. Katılım gerçekten çok yüksekti, çünkü eğitimlerde verilen alınması ve uygulanması bizim için çok önemli. Bu anlamda A Mutfak çok başarılı. Eğitimde aldıkları bu konuları ve faaliyetleri günlük hayatlarında da uygulayacaklarına inanıyorum ve yollarında başarılar diliyorum.”

Derslerde hangi konulara değindiklerinden de bahseden Berrin Yangınözü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Öncelikle iletişim konusuna değindik. İletişim konusunda empati ve geri bildirim konuları yer aldı. Daha sonra bireysel kalite konusunda yaşam çarkımıza baktık. Çünkü dış iletişiminizin başarılı olması için iç iletişiminizin iyi olması gerekiyor. Yaşam çarkından sonra takımda güvenden bahsettik. Birbirimize güveniyor muyuz, takımda güven önemli midir' Güven konusunu işlerken de engellemek istediğimiz şirketlerdeki dedikodu kültürüne değindik. Biz olmaya değindik, yani kazan kazan mantığı, ben yerine biz olmayı hedefledik ve bunun üstünde durduk. Yaptığımız aktivitelerde fikirlerin paylaşımı önemliydi. Daha sonra ise fikir birleşimi ve yaratıcı olmak konularına değindik” dedi.

Eğitimlerin son bölümünde yaratıcılığı geliştirmek için şiir yarışması da yaptıklarını ifade eden İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Berrin Yangınözü, şöyle dedi:

“Orada yaratıcılığımızı şiirle geliştirdik. Orada aslında çok ince bir mesaj var; A Mutfak çalışanlar için ne ifade ediyor' Yazdıkları şiirlerde A Mutfak’ın kendileri için ne ifade ettiğini anlattılar. Benim adıma gerçekten çok faydalı bir eğitimdi. Şirket patronumuzun eğitimlere bizzat katılması çok önemli. Çünkü biz yaşayan, yaşatan ve öğreten kültürler istiyoruz. Patronlar yaşamalı, yöneticiler yaşamalı. Yöneticiler de bu eğitimi daha önce almalarına rağmen yine de katıldılar. Yaşamalarını, yaşatmalarını ve öğretmelerini istiyoruz ki daha sonra yeni gelecek elemanlarda bu otomatikleşsin. Bunun için de hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.”

A Mutfak işletmecisi Mehmet Savaş ise eğitimi düzenleme amaçlarını şu sözlerle anlattı:

“Bu eğitimleri çalışanlarımız arasında takım ruhunu oluşturulması, A Mutfak çatısı altındaki herkesin birbiriyle kaynaşması ve bu heyecanı hissetmeleri adına düzenledik. Eğitimler çok keyifli geçti, katılan herkesin pozitif enerjisi vardı. Firmada çalışmaktan duydukları mutluluğu da bugün burada yansıttılar, bu da beni çok mutlu etti” dedi.

Bir ay önce de yöneticilere yönelik “Takım olmak ve liderlik” eğitiminin verildiğinden söz eden Savaş, “Bir ay önce firmamızdaki beyaz yakalılara eğitim verdik. Eğitimleri bölmemizin sebebi verimliliğin arttırmak içindi. Herkese aynı anda eğitim verdiğimizde yoğunluktan dolayı verimlilik de istediğimiz anlamda sağlanamazdı. Bu şekilde daha iyi oldu” diye konuştu.

Eğitim sonunda ise katılımcılara sertifika verildi.