Leleg Yolu İçin Tanıtım Çalıştayı

Bodrum’da 12 ay turizm çalışmaları kapsamında Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden turizm profesyonelleri, satın alma, medya ve seyahat acentalarına Leleg Yolu tanıtılacak.

Leleg Yolu İçin Tanıtım Çalıştayı

Pandemi ile birlikte Dünyada turizm de değişime uğradı. Bu dönemde doğa turizmi önem kazanmaya başladı. Bu kapsamda ilçedeki 9 antik Leleg kentini birbirine bağlayan Leleg Yolu’nun daha geniş kitlelere tanıtılarak turizmde daha etkili kullanılabilmesi için çalışmalar sürüyor. 

Proje kapsamında, TÜRSAB ve BOTAV işbirliğinde, La Quinta By Wyndham Bodrum Otel’inin ev sahipliğinde ve ilçede ticaret yapan diğer turizm paydaşlarının destekleriyle Leleg Yolu temalı “Bodrum’da bahar bir başkadır” gezisi düzenlenecek. Geziye Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden turizm profesyonelleri, satın alma, medya ve seyahat acentaları katılacak. Organizasyon, 5-8 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Organizasyon öncesi La Quinta By Wyndham Bodrum Otel’de bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan TÜRSAB Alternatif Turizm İhtisas Başkanı Mustafa Demir, şunları söyledi:

“Bildiğiniz üzere dünyayı, kasıp kavuran ve bir yangın yerine çeviren Covid-19 salgınından en çok etkilenen sektör, turizm sektörü olmuştur. Toplumların evlere kapandıkları bu dönemde, turizm çalışanları ve işverenleri, yapay solunumla hayatta kalmaya çalışmaktadır. Devletimizin gayreti, Turizm Bakanlığımızın planlaması ve sektörün kanunla kurulmuş tek STK’sı TÜRSAB’ın emekleri ile oluşan zararı mümkün olan en az şiddetle atlatıyor olsak bile, sektör yoğun bakımdadır.

Muğla Valimiz sayın Orhan Tavlı’nın bizlere olan inancı ve kattığı güçle, 2020 yılında başladığımız Alternatif Turizm öğelerinin planlanması, tanıtılması ve korunması ile projemizin bu ayağında, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden turizm profesyonellerini, satın alma heyetlerini, medya ve seyahat acentalarını Bodrum’da misafir edeceğiz. ‘Bodrum’da Her Mevsim Bahardır’ mottosu ile, Bodrum’un doğa ve tabiat güzelliklerini katılımcılara tanıtarak, kısalmakta olan turizm sezonunu uzatmaya gayret edeceğiz.

Yıllarca, Bodrum turizmcilerinin hayali olan ‘12 ay turizm’ kavramının, uzun vadeli planlama ile mümkün olacağına inanıyoruz. Hiçbir ürün tek başına, sezonu 12 aya çıkartmaya muktedir değildir. Kimsenin elinde sihirli değnek yoktur. Ancak doğru strateji, planlama ve algı yönetimi ile herşey mümkündür. Bizler Bodrumlu turizmciler olarak mücadeleyi seçtik. Daha önce denenen yollar yanlıştı veya kapalı çıktı diye mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Bodrum’un ortasından geçen ve Bodrum Ticaret odası ile GEKA’nın, 2016 yılında açtığı Bodrum Leleg Yolu’nun, Bodrum’un tabiat varlıklarını tanıtmakta en iyi materyal olduğunu biz biliyoruz ve tüm dünyanın bilmesini sağlayacağız.

Bu mücadelemizde bizlere destek olan; Bodrum Kaymakamı Sayın Bekir Yılmaz, Bodrum Tanıtma Vakfı ve Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras, Muğla Turizm İl Müdürümüz Zekeriya Bingöl,Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan’a ve projede yer alan tüm partner ve sponsor firmalara yürekten teşekkür ederiz.”

Bodrum Ticaret Odası Meclis Üyesi Toros Demirdöven ise Leleg Yolu’nun Bodrum’a kazandırılması sürecini anlattı. Demirdöven, “Bu projeyi GEKA ile hayata geçirdik. Bu yolun tanıtımı tam anlamıyla yapılamadı. İnşallah bundan sonra ortam müsait olur ve büyük bir ekiple bu yolu yurt genelinde ve yurtdışında tanıtımını yaparız.” şeklinde konuştu. 

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu da yolun tanıtılarak ölü sezonda bölgeye yerli ve yabancı turistlerin gelmesinin hedeflendiğini söyledi. 

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz yaptığı konuşmada Bodrum’un imkanlarının, kültürel varlıklarının, zenginliklerinin turizme daha iyi sunulmasını hedeflediklerini dile getirerek “Hepimizin mutabık kaldığı sorun sezonun kısalığıdır. Bütün amacımız 4 mevsimi süreklilik arz eden bir turizm anlayışını Bodrum’a getirebilmek.” diye konuştu.
 
Kaymakam Yılmaz, Leleg Yolu’nun tanıtılması ile ilgili projeye sonuna kadar destek vereceklerini sözlerine ekledi.