Madımak Katliamında Ölenler Anıldı...

2 Temmuz 1993’te Sivas'ta yaşanan Madımak katliamında hayatını kaybeden 33 kişi için, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Cemevi tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında yaşananların insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu vurgulanarak, bu tür suçlarda zamanaşımı süresinin kaldırılması istendi.

Madımak Katliamında Ölenler Anıldı...

Bodrum Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına yoğun bir katılım vardı. Basın açıklamasını Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Cemevi Yönetim Kurulu Üyesi Naciye Bayır okudu. Bayır, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“27 yıl önce bugün, Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas'a giden aydın ve sanatçılardan 33 can, kaldıkları otelin yakılması sonucu hayatını kaybetti. En yaşlısı 66 yaşındaki Asım Bezirci, en küçücüğü 12 yaşındaki Koray Kaya olmak üzere şenlik için gelen, aralarında Metin Altıok, Behçet Aysan, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Hasret Gültekin’in de olduğu 33 canımız Madımak’ta yaşamını yitirdi. 

Sivas Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur, katilleri yakalanıp adil bir şekilde yargılanmadığı sürece bu insanlık suçu hepimizin yükü olacaktır. İnsanlığa karşı suçlarda “zamanaşımı” geçmişe dönük olarak kaldırılacak şekilde yeniden düzenlenmeli, Sivas davası yeni baştan ele alınmalı, tüm sorumlular yargı önünde hesap vermelidir. Devletin ve toplumun geçmişle yüzleşmesinin sağlanması bakımından Hakikat Komisyonu kurularak gerçeğin açığa çıkarılması sağlanmalı, devlet Alevilerden resmen özür dilemelidir. Madımak Oteli “Utanç Müzesi” yapılmalı, 2 Temmuz günü insanlığa karşı işlenen suçları kınama günü olarak kabul edilmelidir.

Alevilerin eşit yurttaşlık hakkı kapsamındaki tüm talepleri kabul edilmelidir. Bu anlamda; Diyanet’e olan devlet desteği ve Mecburi din dersleri kaldırılmalı, Eşitlik ilkesine ve Anayasa’nın amir hükümlerine aykırı olan yasalar yürürlükten kaldırılmalı, Devletin yönetim kadrolarında Alevi-Sünni ayrımı yapılmamalı, Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmelidir. 

Sivas Katliamı bugün hâlâ toplumun vicdanında kanayan bir yaradır. Toplumsal barışın, geçmişi unutturmaya çalışmakla değil, onunla yüzleşerek sağlanabileceği unutulmamalıdır. İnsanlık düşmanı gericiliği ve ırkçılığı bir kez daha lanetliyor, 27. yılında Sivas’ta katledilen aydınları, sanatçıları, ilericileri sevgi ve saygıyla anıyoruz. Onları ağıtlarla değil, uğrunda yaşamlarını verdikleri insanlığı, demokrasiyi ve özgürlükleri toplumda egemen kılarak yaşatacağız.” 

Basın açıklamasının ardından katliamda ölenlerin isimleri tek tek okunarak yere karanfil bırakıldı.