Mağduriyetlerini Dile Getirdiler

Bodrum’da elektrik hatlarının yeraltına alma çalışmalarından doğan mağduriyet, turizmcilerin tepkisini toplamaya devam ediyor. Çalışmaların yapıldığı yerde bir araya gelen turizmciler, basın açıklaması yaptı.

Mağduriyetlerini Dile Getirdiler

Umurca ve Kumbahçe mahallelerindeki çalışmalar devam ederken hem turistler, hem turizmciler, hem de ilçede yaşamını sürdüren vatandaşların günlük hayatlarını olumsuz etkileyen mağduriyetler devam ediyor. 

Trafik keşmekeşinin sürdüğü noktada bugün turizmciler bir açıklama yaptı. TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz ile başkan yardımcısı Yiğit Girgin ile İçmeler bölgesinde faaliyet gösteren otellerin genel müdürleri, tepkilerini dile getirdiler. 

TUR ARAÇLARI VE TAKSİLER BU YOLA GİRMEK İSTEMİYOR

TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, özellikle turistik tesisleri açısından büyük mağduriyetlerin olduğunu dile getirerek şöyle dedi:

“Buradan İçmeler’deki otellerine normalde 3 dakikada gidecekken 45 dakikada gidiyorlar. Tur araçları ve taksilerin çoğu bu yola girmek istemiyor. Bu sıkıntı hem turisti, hem taşımacıyı, hem konaklamacıyı hem buradaki esnafı mağdur ediyor. Kimseyi suçlamak amacıyla burada değiliz ama yetkililere seslenmek istiyoruz. En azından kablonun geçtiği yerleri bir an önce kapatılsın ve geçici de olsa asfalt yapılsın. Özellikle gece saatlerinde görülemeyecek alanlar var. Araçlar veya insanlar için riskli.”

Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz de “Bu firmanın başında müşavir bir firma olması lazım. İkincisi belediye yetkilisi olması gerekiyor. Burada trafik akışını yönlendirmek için trafik zabıtası lazım. Buraya giden yol 4 bin kişiye hitap ediyor. Bodrum’a gelen gemilerin yolcuları da bu yoldan geçiyor. Ayrıca burada yaşayan halk var. Bu insanları düşünün.” şeklinde konuştu. 

BU BİR AKIL TUTULMASI

Forever Club Genel Müdürü İbrahim Tarım, çalışmanın turizm döneminde yapılmasının tam bir akıl tutulması olduğunu ifade ederek “Bana Jet2 tarafından bana atılan mailde ‘Orada bir turist ayağı kayıp çukura düşerse bunun sorumlusu kim?’ diye soruyor. Ben otelin genel müdürüyüm, otelin önündeki yolu suluyorum. Çünkü tozuyor, tozduğu gibi de otelin havuzuna geliyor. Su kesiliyor, elektrik kesiliyor. Bu bir akıl tutulmasıydı ama bir an önce bitirilmesi gerekiyor.” dedi. 

TURİSTLERİN DEĞERLENDİRMELERİ ÇOK OLUMLU OLMAYACAK

İçmeler bölgesinde acil bir durum olsa itfaiye ve sağlık ekiplerinin çalışma nedeniyle hızlı bir şekilde ulaşamayacağını söyleyen Bodrum Holiday Resort Genel Müdürü Erkan Yavuz ise “Kurumlar arası iletişim kopukluğunu maalesef halk olarak biz çekiyoruz. Binlerce turist ağırladık ama onların dönüşünde değerlendirmeleri çok olumlu olmayacak. Çünkü onların stresini biz otellerde birebir yaşadık. Çünkü uzun süre yollarda kaldılar, kayboldular.” dedi. 

ZOR ŞARTLARDA TURİZM YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

TMT Otel Genel Müdürü Mehmet Uygun, bu zor şartlarda turizm yapmaya çalıştıklarını dile getirerek “Yetkililerden sadece yardım talebimiz var. Başka hiçbir şey istemiyoruz. Gelen misafirlerimiz için yardım talep ediyoruz.” diye konuştu. 

Bodrum Otelciler Derneği Başkan Yardımcısı Yiğit Girgin, “2022 yılında turizmin can damarı dediğimiz bir bölgede bunları yaşıyor olmak, gelen turiste bunları yaşatıyor olmak, bizim için son derece üzücü ve kahredici. İnşallah en kısa sürede yapılması gereken çalışmalar tamamlanır ve biz de 2023’e bakarız.” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: Hamdi Yörür