Mahalleliden Susuzluk Tepkisi

Bodrum’da 10 gündür su kesintilerinden dolayı mağdur olduklarını dile getiren mahalleli sorunun çözülmesi için yetkililerden yardım bekliyor. MUSKİ'den ise sorun ile ilgili olarak mevcut durumda gerekli düzenlemeler yapılarak bölgenin kullanım ihtiyacının karşılanması için çalışmalar tamamlanmış ve sorun giderilmiştir şeklinde açıklama geldi.

Mahalleliden Susuzluk Tepkisi

Yakaköy Mahallesi’nde yaklaşık 100 hanenin yaşadığı bölgede 10 gündür su sıkıntısı yaşanıyor. Vatandaşlar suların akmamasından dolayı çamaşır ve bulaşıklarını yıkayamazken kişisel ihtiyaçlarını gideremiyor. Bölgede bulunan su kuyusundan su çekerek ihtiyaçları için suyu kullanan vatandaşlar, suyun bir an önce mahalleye ulaşması için yetkililere çağrı yaptı. Zaman zaman suyun aktığını ancak suyun kalitesinin kötü olduğunu ve akan suyunda kısa süre içerisinde gittiğini belirten vatandaşlar, mahallenin 150 metre aşağısında evlere su verildiğini söyledi. 

“BULAŞIK VE ÇAMAŞIR YIKAYAMIYORUZ”

Mağduriyetini dile getiren Hatice Işık, “10 gündür suyumuz yok, gelen su da kalitesiz. Bulaşık ve çamaşır yıkayamıyoruz. Tuvalete giremiyoruz, ihtiyaçlarımızı gideremiyoruz. Su gelse bile çok seyrek akıyor ve bundan dolayı da çamaşır makinem bozuldu. Nereye başvuru yaptıysak mağduriyetimiz bitmiyor. Çalışma yapılıyor diyor yetkililer, tankerle takviye yapıyoruz diyorlar. Tankerler bize gelmiyor” dedi.

Mahalle sakinlerinden Ömer Aksunlu, haftalarca susuz kaldıklarını ifade ederek “Burada 100 haneye yakın yerleşim var. Suyumuz geliyor bazen hiç gelmiyor. Aşağıya su gidiyor bize gelmiyor. Su hep aşağıda akıyor biz haftalarca susuz kalıyoruz.” diye konuştu.

Kuyudan su çekip ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyleyen Sernur Tekin, “Çamaşırlarımızı elimizle yıkamak zorunda kalıyoruz. Taşıma suyu ile hiçbir şey çözülmüyor. Bu sorun bir an önce çözüme kavuşsun.” şeklinde konuştu. 

Sorunlarının çözümü için her yere müracaat ettiklerini söyleyen Tayfun Işık, “Biz buranın yerlisiyiz. Köyümüzde yerleşim fazla olduğu için nüfusumuz 3 bin-3 bin 500’e dayandı. Depomuzun tonajı 200 tona yakın, yetkililerle görüştüğümüzde deponun tonajı 200 ton depoyla bir alakamız yok diyor. Su tüketimi çok ve köy yerleşimimiz aşağıya kaydı. Kot farkında kaldığımız için bizim suyumuz yukarı çıkmıyor. Bizim sorunumuz 1 senedir devam ediyor. 5 aydır tanker su getiriyor, onun yaktığı yakıtla buraya depo yapılırdı. Sorunumuzu çözmek için her yere müracaat ediyoruz” dedi.

Öte yandan, Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Yakaköy Mahallesi artan nüfusla beraber mevcut depoyu besleyen su kuyularının yetersiz gelmesi ve mevcut şebeke hatlarının kullanım debisini karşılamaması nedeniyle bölgede gerekli çalışmalara başlanılmış ve neticesinde 9000 metre (şebeke-terfi) bölgenin kullanım debisini karşılayacak hatlarla değiştirilmiştir. Ayrıca bölgenin kullanım ihtiyacının artmasıyla beraber ek kaynağa ihtiyaç duyulmuş ve bunun karşılanması için şebeke terfi hat düzenlemesi yapılarak MUSKİ Güvercinlik İçme Suyu arıtma tesisinden iletilen hat ile beslenmeye başlanılmıştır. Mevcut durumda gerekli düzenlemeler yapılarak bölgenin kullanım ihtiyacının karşılanması için çalışmalar tamamlanmış ve sorun giderilmiştir.”