Mahkemeden Cengiz Lehine Karar

İzmir Bölge İdare Mahkemesi, Cengiz İnşaat’ın Gökburun’daki inşaat ruhsatının Bodrum Belediyesi tarafından iptal edilmesi hakkında nihai kararı verdi. Mahkeme, İdare Mahkemesi'nin verdiği kararı onayarak, Bodrum Belediyesi'nin ruhsat iptalini geçersiz saydı.

Mahkemeden Cengiz Lehine Karar

Bodrum Belediyesi'nin, 2022 yılı Aralık ayında, Gölköy Mahallesi'ndeki Gökburun'da Cengiz İnşaat'a ait 180 dönümlük alandaki otel ve konut projesi için düzenlediği inşaat ruhsatlarının, kamuoyundan gelen yoğun tepkiler üzerine 2023 yılı Ocak ayının ilk haftasında iptal edilmesinin ardından, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklayan Cengiz İnşaat AŞ, vakit kaybetmeden hukuki süreç başlatmıştı. 

Geçen yıl Muğla 1. Bölge İdare Mahkemesi’nin ruhsat iptali ile ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından şantiyede çalışmalar başlamış, Bodrum Belediyesi İdare Mahkemesinin kararına itiraz ederek üst mahkeme olan İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurmuştu. Başvuruyu karara bağlayan İzmir Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi'nden de Cengiz İnşaat lehine karar çıktı. 

Bodrum Belediyesi’nin “yolsuz tescil” gerekçesiyle ruhsatları iptal etmesi ile ilgili karar veren mahkeme, “yolsuz tescil” gerekçesinin ruhsat verilmesine engel teşkil etmediğine hükmetti. 

Öte yandan Cengiz İnşaat’ın Gökburun’da inşaatı da süratle ilerliyor. Çok sayıda iş makinesi ile çalışılan bölgede rüzgarsız günlerde yoğun toz bulutunun gökyüzünü kapladığı görülüyor.