MANDALİNAYA KADIN ELİ DEĞİYOR

Bodrum'daki mandalina bahçelerinde hasat zamanı başladı. İl dışından gelen pazarcılar...

MANDALİNAYA KADIN ELİ DEĞİYOR
Bodrum'daki mandalina bahçelerinde hasat zamanı başladı.

İl dışından gelen pazarcılar kasa kasa aldıkları mandalinaları Türkiye'nin birçok bölgesindeki tüketicilere ulaştırıyor. İlçeye bağlı Bitez, Ortakent-Yahşi ve Turgutreis Mahallesinde devam eden mandalina hasat işlerinde, çok sayıda kadın işçi de çalışıyor.

Bodrum Ticaret Odası Başkanı ve Bodrum Narenciyeler Birliği Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrum'da mandalina hasadına geçtiğimiz günlerde başlandığını söyledi. Bodrum için mandalinanın çok önemli olduğuna işaret eden Kocadon, "2006 yılında mandalina gazozunu çıkardık. Daha sonra lokum ve kolonyayı piyasaya sürdük. Mandalinanın bizim için önemi çok büyük" dedi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ile bir projeye imza atacaklarını anlatan Kocadon, şöyle konuştu:

"Geçen yıl GEKA ile bir projeye başladık. Bu projede mandalina yağını çıkarmaya karar verdik. Şuanda deneme aşamasında. Ama önümüzdeki 10-15 gün içerisinde piyasaya sürmeyi umut ediyoruz. İnşallah bu yağı çıkartıp Türkiye'deki pazara mandalina yağını süreceğiz. Mandalina yağının özellikle cilt kanseri üzerine tedavi yöntemi olduğunu biliyoruz" dedi.

Mandalina bahçesi sahibi Altan Emek ise 45 yıldan bu yana annesinden kalan bahçeye batığını anlattı. Bahçeye bakmak için çok emek sarf ettiklerini ifade eden Emek,
"Bazı insanlar mandalina bahçelerini satıp bina yapıyor. Ama benim böyle bir düşüncem yok. Ben her zaman toprağın toprak olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Bahçesinden yılda 14 ton ürün elde ettiklerini de belirten Emek, bu ürün karşılığında ise 5 bin 500 lira gelir elde edeceğini kaydetti.

Aile bütçesine katkıda bulunmak için ağaçlara çıkarak mandalina hasadı yapan Nejla Demir de, turizm sezonunda 6 ay bir otelde çalıştıklarını, daha sonra da sezonluk bahçe işiyle uğraştıklarını belirterek, "Çocuklarımızı okutmak için çalışıyoruz. Mandalina hasadına artık alıştık" ifadesini kullandı.

Aydın'dan Bodrum'a mandalina hasadı için geldiklerini dile getiren Mert Arıcı ise Aydın'da Bodrum mandalinasına ilginin oldukça yoğun olduğuna işaret ederek, her yıl Bodrum'dan mandalina almaya devam ettiklerini ifade etti.

Kadın erkek onlarca işçi tarafından dalından özenle toplanan ürünler, kasalarla kamyonlara taşınarak farklı illere gönderiliyor.