Marmaris'te Yıkımlar Sürüyor

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, imara aykırı olduğu belirlenen yapıların yıkımına devam edildi.

Marmaris'te Yıkımlar Sürüyor

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Marmaris Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, imara aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verilen Söğüt Mahallesi'ndeki yapıların yıkım çalışmalarını sürdürdü. Ekipler, yapı kayıt belgesi iptal edilen ve hukuki süreci tamamlanan iki katlı iki betonarme binanın yıkım işlemini gerçekleştirdi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, yıkım sırasında bir olumsuzluk yaşanmaması için güvenlik önlemi aldı.

Ekipler, bugünkü yıkımlarla birlikte hafta başından beri aynı mahalledeki 5 kaçak binanın yıkımını gerçekleştirmiş oldu. Yıkımların Söğüt, Bozburun ve Selimiye mahallelerinde kaçak olduğu belirlenen ve hukuki süreçleri tamamlanan diğer yapılarla devam edeceği belirtildi. 

Muğla'da kaçak ve imara aykırı yapılaşmayla mücadele kapsamında, Marmaris'in yanı sıra Datça, Fethiye ve Milas ilçelerinde de bugüne kadar 190 yapının yıkım işlemlerinin gerçekleştirildiği kaydedildi.

APART YIKIMINDA GERGİNLİK

Öte yandan depreme dayanıklılık bakımından "riskli yapı" olduğu tespit edilen apart otelin belediye ekiplerince yıkım işlemleri sırasında gerginlik yaşandı.

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı incelemede, Hatipirimi Mahallesi'ndeki 36 odalı apart otelin depreme dayanıksız olduğu belirlendi. Apartın hissedarlarının İzmir Bölge İdare Mahkemesine yaptıkları itirazın reddedilmesi üzerine yasal tahliye sürecinin de tamamlanmasıyla Marmaris Belediyesi harekete geçti.

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri apart oteli boşaltarak iş makinesiyle yıkım işlemini başlattı. Polis ve zabıta ekipleri yıkım sırasında güvenlik önlemi aldı. Apart otelin hissedarları ise yıkıma tepki gösterdi. Hissedarların avukatı Murat Kahveci, gazetecilere yaptığı açıklamada, binanın kentsel dönüşüme sokulması için sahte imzayla dilekçe verildiğini iddia etti. Bilirkişilerin binanın riskli bina olmadığı yönünde tespitte bulunduğunu öne süren Kahveci, müvekkillerinin mağdur edildiğini savundu. Apart sahiplerinin özel eşyalarını alma talebi üzerine, yıkıma bir günlüğüne ara verildi. İlçede yıkım için yasal süreçleri tamamlanan 75 riskli binanın daha olduğu belirtildi. 

Muhabir: Sabri Kesen