Mavi Özgürlük Sergisi Açıldı

Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, bu temmuz ayında birbirinden değerli sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Mavi Özgürlük Sergisi Açıldı

Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, bu temmuz ayında birbirinden değerli sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Bodrum Belediyesi’nin Turgutreis’te yer alan Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, Türkiye’nin büyük ustalarının eserlerinin yer aldığı “Mavi Özgürlük” Bodrum Sanatçıları Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor. Prof. Dr. Kıymet Giray’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi, sanatçıların ve sanatseverlerin katıldığı bir kokteylle açıldı.

Serginin açılışında konuşan Prof. Dr. Kıymet Giray Bodrum’un hem mavi hem özgür bir kent olduğunu vurgulayarak “Bazı kentler bazı yazarlarla özdeştir; mesela Dostoyevski St. Petersburg’u, Yakup Kadri Ankara’yı anlatır. Bodrum da Cevat Şakir’indir. Cevat Şakir Bodrum’u küçük bir yerleşimden bugün bizim yaşamak istediğimiz bir yer haline getirmiştir. Bodrum, düşüncenin, bilimin başladığı bir yer olarak var olmuştur. Cevat Şakir de 1925-1970 yılları arasında Bodrum’u Bodrum yapan en büyük değerdir. 1973 de İzmir’de hayata veda ettiğinde geriye bıraktığı büyük bir Bodrum kültürü vardır. Hala onunla övünüyoruz. Mimari olarak Bodrum’u çok önemser ve şöyle söyler; “Kenti yapan mimarlar değildir, o kentin ışığıdır, mavi gökyüzüdür ve mavi denizidir.” Bu mavilik bir özgürlüktür. Onun için Bodrum mimarisiyle çok özel bir yerdir” diye konuştu. 

Bodrum’u Bodrum yapan Sabahattin Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Azra Erhat, İlhan Berk, Fethi Arda, Turan Erol gibi isimlerin Bodrum’a kattığı değeri anlatan Giray “Şimdi ucu açık bir sergiler serisine başladık. “Bodrumlu Sanatçılar”. Bir araya getirmek kadar, onları yan yana koymak kadar buraya taşımak, nefeslerini ve renklerini hissetmek, Bodrum’u yeniden yaratmak çok zor.Eğer saat geçici bir anın, sonsuzluk içinde durdurulmasıysa; işte Bodrum’u durduran sanatçılar içeride, biraz sonra sizi bekliyorlar. Onları büyük saygı ve sevgiyle anıyoruz” dedi.

Giray, konuşmasının ardından açılışta bulunan sanatçıları, bugün hayatta olmayanların ise çocuklarını ve torunlarını sahneye davet etti.
 
Yoğun bir katılımla açılışı gerçekleştirilen Bodrum Sanatçıları Sergisi’nde 25 sanatçının 54 eseri bulunuyor. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Ferruh Başağa, İlhan Berk, Avni Arbaş, Turan Erol, Cemil Eren, Fethi Arda, Devrim Erbil, Süleyman Saim Tekcan, İbrahim Örs, Hanefi Yeter, Kadir Akorak, Azade Köker, Yavuz Tanyeli, Ender Güzey, Ahmet Oran, Mahir Güven, Nezih Çavuşoğlu, Musa Köksal, Erhun Şengül, Barış Yılmaz, Gülşah Bayraktar, Elif Köse ve Belkıs Başpınar’ın eserlerinin yer aldığı “Mavi Özgürlük” Bodrum Sanatçıları Sergisi 14 Ağustos tarihine kadar, her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasına ziyaret edilebilir.