MAVİ YOL’DAN TORBA’DA Kİ YAPILAŞMAYA TEPKİ

Bodrum’un en gözde koylarından Torba Koyu’nda yapımı devam eden 5 yıldızlı otel...

MAVİ YOL’DAN TORBA’DA Kİ YAPILAŞMAYA TEPKİ
Bodrum’un en gözde koylarından Torba Koyu’nda yapımı devam eden 5 yıldızlı otel inşaatı çevrecilerin tepkisine neden oldu.

Bodrum Belediyesi tarafından 7 Kasım 2012 tarihinde inşaat ruhsatı verilen firmanın, Usuluk mevkiinde sahibi olduğu 40 dönümlük bir arazinin bitişiğindeki alanın tahsisini ve yapılaşmayı protesto eden Mavi Yol gurubu ve CHP’lilerin katıldığı eylemde, inşaat bölgesine gelen çevreciler önce el ele tutuşarak zincir oluşturdular, ardından eyleme katılanlar adına Bodrum Torba Güzelleştirme Derneği başkanı Sencer Kaygusuz basın açıklaması yaptı. Açıklamanın sonunda kısa bir yürüyüş yapan çevreciler daha sonra alkışlarla protestolarını tamamladılar.

Çevreciler Bodrum Belediyesi’nin Torba Mahallesi sınırları içinde bulunan, tapu belgesinde orman olarak nitelendirilmiş Usuluk Mevkiindeki 143 dönümlük arazi 1/100.000 ölçekli imar planında Milli Park olarak belirlendiğine dikkat çekerek alanın Bodrum Halkının hizmetine sunulmuş, kamu kullanımına açık tek alan olduğuna dikkat çektiler.

Mesire alanı olan parselin 11 Temmuz 2011 tarihinde Tabiat Parkı alanına dönüştürüldüğünü, ardından Çevre ve Şehircilik bakanlığı onayı ile kırevleri yapılmak üzere imar izni verildiğini ve Bodrum Belediyesinin inşaatı 7 Kasım 2012 tarihinde verdiği inşaat ruhsatıyla onayladığını söyleyen Bodrum Mavi Yol Girişimi Üyeleri ve 100 kadar Çevreci bölgede yaşananlara tepki gösterdiler.

Eylemde Torba Derneği Başkanı Sencer Kaygusuzer, konuyla ilgili olarak hazırlanan basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bodrum Torba Mahallesi sınırlarındaki alan tapu belgesinde orman olarak nitelenmiş 1 /100.000 lik planda Milli Park olarak Bodrum halkının hizmetine sunulmuştur. 11 Temmuz 2011 tarihinde Milli Parklar kanunun ilgili maddesi dayanılarak parsel mesire alanı kapsamından çıkarılarak Tabiat Parkı olmuştur, 5 Ocak 2012 tarihinde Usuluk Koyu Tabiat Parkı planı onaylanmıştır. Tabiat parkları Bitki örtüsü yaban hayatı özelliğine sahip manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun tabiat parçalarıdır. Kamunun kullanımındaki alanların gasp edilmesini kabul edemeyiz. Hukuksal mücadelemiz sürecek” dedi.

Eyleme katılan Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar ise, mesire yerinin tabiat parkına dönüştürülüp, tabiat parkının da uygunsuz biçimde imara açılmasına karşıyız diyerek şunları söyledi:

“Bodrum Torbada yüzde 20 imarlı alan yoktur, burası yüzde 20 imara açılmıştır Jet hızıyla. Gördüğünüz gibi talan ediliyor, her yer mahvoluyor. Ekosistemi yok ediyor bu bir cinayettir bunun durması lazım. Bakanlık belediye el ele. Belediye tepkilere rağmen ruhsat vermiştir. Tabiat alanlarına dokunulmasın” dedi.

Eyleme katılan isimlerden CHP İlçe Başkanı Okan Özsu ise, “Mesire alanı olan bir yer nasıl talan ediliyor nasıl inşaat haline dönüştürülüyor burada kötü bir örneği var. Bodrumda soruyorum burada yaşayan insanların denize gireceği ortam var mı' Oteller tarafından işgal edilmiş durumda. Bodrum’un talan edilmesine üzülüyorum” dedi.

Grup daha sonra sloganlar atarak bölgeden ayrıldı.