Mazı Evleri Rengarenk Oluyor

Bodrum’da çıkan yangından en çok etkilenen Mazı Mahallesi’nde evlerin duvarları, üniversite öğrencileri tarafından rengarenk boyanıyor.

Mazı Evleri Rengarenk Oluyor

Geçen yıl yangında ağaç varlığı büyük oranda yok olan Mazı Mahallesi’nde renkli bir proje başlatıldı. Volkan Boya’nın destekleriyle Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, geçen yıl yangın kabusu yaşayan Yukarı Mazı’daki evlerin ve mekanların duvarlarına resimler yapıyor. 

İklimi nedeniyle begonvil yetişmeyen Yukarı Mazı’da duvarlar begonvil başta olmak üzere çeşitli çiçeklerle donatılıyor. Ayrıca denize kıyısı da olmadığı için deniz ve tekneler de duvarlara resmediliyor. Volkan Boya'nın ayrıca Mazı'da boyama işlemine de destek vereceği bildirildi.

Mazı’da binlerce yıldır balları ayılardan korumak için yapılan ve yangından sonra ortaya çıkan arı surları ile ilgili de tanıtım projelerinin yapılacağı bildirildi. 

“YANGINDAN SONRA MAZI’YA UMUT OLALIM İSTEDİK”

Mazı’da yürütülen bu çalışmaların başlamasına ön ayak olan Duygu Keskin, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Yangınlardan sonra çaresizleşen Mazı’ya, umut olmak istedik. Daha önce Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine destek olmuştuk, içlerinden biri resim konusunda bir ihtiyaç olursa haberimiz olsun demişti. Öğrencilerle Volkan Boya’ya gittik. Onlar da böyle bir projenin içinde olmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi. Hikayemiz böyle başladı. Bu tip şeyler birleşince mükemmel fırtınayı oluşturuyor. Hepimiz gönlümüzü koyduk bu projeye ve herkese çok iyi geldi. Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Bodrum’un bir şansıdır. Hem evleri boyuyoruz, hem mekanları. Yukarıdan başladık aşağıya kadar renklendireceğiz. Yukarı Mazı’da begonvil yetişmiyor dediler, biz de begonvil yapalım o zaman dedik ve Yukarı Mazı’ya deniz de getirdik Bu projeyle yukarıdan aşağıya her mekan, her ev fayda sağlayacak."

ARI SURLARI YANGINDAN SONRA ORTAYA ÇIKTI

Yangınların ardından Mazı’nın binlerce yıllık geleneği arı surlarının da ortaya çıktığını dile getiren Keskin, bu surların tanıtımı için de çalışma yapacaklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Mazı’nın bir de tarihi var. Karya yolu Mazı’dan geçiyor. Eski değirmenler, arı surları bunlarla da ilgili köylü ile bir tanıtım projemiz var. Ayılar bal peteklerine saldırmasın diye atalarımız arı surları yapıyormuş, yangından sonra birçoğu ortaya çıkmış. Yani başlarına gelen olumsuz durumu, Mazı’nın tarihini de ortaya çıkartarak olumlu hale getirmek istiyoruz.”