MEB'in, TRT-EBA TV Okul Programı...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzaktan eğitimde kullanılacak TRT-EBA TV'nin yayın programını açıkladı.

MEB'in, TRT-EBA TV Okul Programı...

Dersler, EBA TV İlkokul ve EBA TV Ortaokul'da sabah saat 09.00'da başlayıp 13.30'a kadar devam edecek, saat 13.30-17.30 ve 17.30-21.30'da iki kez tekrar yayın ekrana gelecek. İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencileri için ders programı şöyle;

Milyonlarca öğrenciye verilecek uzaktan eğitimin en büyük iletişim kaynağı olacak EBA TV 23 MART 2020 tarihinde yayına başlayacak. Peki öğrenciler EBA TV'ye nasıl ulaşacak. Bakan Ziya SELÇUK bu konuda bugün katılmış olduğu Anadolu Ajansı Editör programında detaylı bilgiler verdi.

Bakan Selçuk İlkokul, Ortaokul ve Lise olamk üzere 3 TV kanalının olacağını bu yayınların HD ve SD olarak 3'er kanal olacağı bilgisini verdi. Ayrıca EBA TV internet üzerinden canlı olarakta izlenebilecek.

TRT - EBA TV UZAKTAN EĞİTİM YAYINLARIYLA İLGİLİ AYRINTILI BİLGİLER:

TRT - EBA TV kaç 3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacaktır.

TRT - EBA TV İlkokul, TRT - EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacaktır.

FREKANS BİLGİLERİ;

HD Alış bilgileri:

Alış frekansı :12.084 MHz

Polarizasyon : Yatay (H)

Sembol oranı : 13.750

FEC : 2/3

SD Alış bilgileri:

Alış frekansı :11.916 MHz

Polarizasyon : Dikey (V)

Sembol oranı : 30.000

FEC : ¾

Eğitim kanalları uydu ayarları nasıl yapılacak?

SD (Standart çözünürlüklü) TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA TV Ortaokul SD, TRT-EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. 

TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT-EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, TRT-EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

HD (yüksek çözünürlüklü) TRT-EBA TV İlkokul HD, TRT-EBA TV Ortaokul HD, TRT-EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT-EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT-EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda SD (standart çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA TV Ortaokul SD, TRT-EBA TV Lise SD kanallarını görecektir.

Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV'ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TURKSAT'ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT- EBA TV Ortaokul SD ve TRT-EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.