MEHMET TOSUN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe Teşkilatı’nın 1 Şubat’ta gerçekleşecek ilçe...

MEHMET TOSUN ADAYLIĞINI AÇIKLADI
Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe Teşkilatı’nın 1 Şubat’ta gerçekleşecek ilçe kongresinde başkanlığa adaylığını açıklayan Konacık eski Belde Belediye Başkanı Mehmet Tosun, partisinde kurumsallaşmaya giderek seçimlerde yarımadada %60 oy almayı hedeflediğini dile getirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe binasında gerçekleşen adaylık açıklamasına ilçe başkanı Asım Başaran, Ortakent-Yahşi eski belde belediye başkanı Mehmet Onur Şahbaz, Bodrum Belediyesi MHP’li meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

Mehmet Tosun’un ilçe başkanlığı adaylık açıklamasında ilk konuşmayı ilçe başkanı Asım Başaran yaptı. Başaran, 1 Şubat'ta yapılacak kongrede yarışan adaylara başarılar dilerken, Mehmet Tosun'un 10 yıl boyunca belediye başkanı olarak partisinin medarı iftiharı olduğunu vurgulayıp şöyle konuştu;

"Adaylığını açıklamak üzere bu güne kadar bu partinin çatısı altında olmuş, 10 yıl belediye başkanlığı yapmış ve Milliyetçi Hareket Partisinin bu yönüyle medarı iftarı olmuş, her zaman bayrağını en üst seviyelere taşımaktan başka gailesi olmamış kıymetli belediye başkanı Mehmet Tosun arkadaşımızın 1 Şubat’ta yapılacak olan Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum kongresinde adaylığını açıklamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Biz de ev sahibi olarak adaylığını açıklayacak olan arkadaşlarımızın adaylıklarını bu çatı altında açıklamak istediklerinde herkese burasının onların kendi evi olduğunu ve burada açıklama yapabileceklerini aynı samimiyette ev sahipliğimizi göstereceğimizi de ifade etmek istiyorum. Milliyetçi Hareket Partisinin yaklaşmakta olan kongresinde hiç kimse bazı kongrelerde yaşandığı gibi gerginlikler olmasını beklemesin. Milliyetçi Hareket Partisi çok tatlı bir yarışın içinde, bu davaya gönül vermiş mensuplarının hedeflerine ulaşma noktasında tüm samimiyetleriyle çalışmalarını sürdüreceklerinden kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. Bu yönüyle ben 1 Şubat’ta yapacağımız 8. Olağan Kongremizin evvela camiamıza, Bodrum Yarımadamıza, Muğlamıza ve Türkiyemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisinin tarihi günlerinden birini yaşadığını kaydeden MHP İlçe başkan adayı Mehmet Tosun, 30 Mart seçimlerinden sonra kendine yeni bir hayat kurduğunu ancak kongre takvimi başladığı günden bu yana, hem parti çatısı altındaki arkadaşlarıyla, hem de Bodrumlu hemşerileriyle yaptığı istişarelerde, siyasete devam etmesi gerektiği noktasında ciddi anlamda telkinler ve tavsiyeler aldığının altını çizdi. Tosun sözlerine şöyle devam etti;

"Bu konuda ilçe başkanımızla, meclis üyelerimizle görüştük. Maalesef hayatın gerçeği; içinde yaşadığımız sorunları gerek yerel anlamda Bodrum bazında, gerekse ülkemiz çapında siyaset kurumu içinde aktif yer almadan, söz sahibi olmadan, yönetim erkinde yer almadan çözme şansınız yok. Bunun yerelde adresi belediyeler olabilir, genelde TBMM çatısı altında ve siyasi partiler çatısı altında olabilir. Mutlaka her arkadaşınızın siyaset yapması gerektiğini tavsiye eden bir arkadaşınız olarak tekrar göreve talibiz. İnşallah Allah nasip ederse 1 Şubat’ta yapılacak kongreden ilçe başkanı olarak seçilirsek hedefimiz, birlik ve beraberlik içerisinde Bodrumumuza, partimize, ülkemize hizmet etmek, partimizi büyütmek. Üye tabanını birlik ve beraberlik içerisinde öncelikle 7 Haziran 2015 genel seçimlerine hazırlanmak, akabinde de yine 2019-2020 belediye başkanlığı ve yine tekrar genel seçimlere hazırlanmak üzere yoğun bir çalışma içerisine gireceğiz" şeklinde konuştu.

17-18 yaşından bu yana Milliyetçi Hareket Partisine sempatisi olan ülkücü bir insan olduğunu kaydeden Mehmet Tosun, Asım Başaran’la birlikte 2000 yılında partide mücadeleye başladığını ve devamında da 2 dönem Konacık’ta belde belediye başkanı olarak görev yaptığını dile getirdi. 30 Mart 2014 tarihinde Bodrumlu hemşerilerinin, partililerinin, ilçe başkanının ve parti yönetim kurulu üyelerinin desteği ile Bodrum belediye başkan adayı olarak gösterildiğini aktaran Tosun sözlerini şöyle sürdürdü;

"Yoğun bir mücadele içerisine girdik, çok çalıştık ama demokrasi böyle bir şey, demokratik bir mücadele sonucunda biz seçimi kaybettik. Şu anda kazanan arkadaşlarımız da Bodrum’u yönetiyor. Biz meseleyi bu olgunlukta karşılıyoruz. İnşallah bundan sonra o seçim takviminde ve bugün sokakta gördüğümüz, bize iletilen aksaklıkları gidermek üzere yoğun bir çalışma içerisinde bizleri göreceksiniz. Özellikle ben sayın ilçe başkanımız Asım Başaran’a çok teşekkür ediyorum; gerek belediye başkanlığım süresince, gerekse 30 Mart 2014 seçimlerine hazırlık döneminde bizlere vermiş olduğu desteklerden dolayı ve partimizi bu noktaya taşımasından dolayı çok teşekkür ediyoruz, hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bizler görevi devir alırsak hiç endişeniz olmasın sayın başkanım bugün bıraktığınız partimizi, bayrağımızı daha yüksek hedeflere, Milliyetçi Hareket Partisini milliyetçi şuurdan ülkücü iradeden taviz vermeden Bodrumlu hemşerilerimizle de iletişim kurmak ve partimize onları kazandırmak suretiyle yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisini Bodrum'da daha iyi bir noktaya getirip, parti bünyesinde kadrolar yetiştirmek, Bodrumlu vatandaşların sevgi ve hoş görüsünü kazanarak partiyi büyütmeyi hedeflediğini söyleyen Mehmet Tosun, milliyetçi kimliğine rağmen belediye başkanlığı süresince Konacık’taki tüm vatandaşlara eşit şekilde hizmet etmeye çalıştığını ifade eden Tosun konuşmasına şöyle devam etti;

"Başkanlığımız süresince söylemlerimize çok dikkat ettik, bunu sayın genel başkanımız Dr. Devlet Bahçeli de böyle söylüyor. Bunun sonuçlarını da müspet bir şekilde aldık. Milliyetçi Hareket Partisini yönetirken de amacımız daha yüksek oy almak. Bizim amacımız Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçesinde %55-60 oy alsın. Kongremizde çok farklı camialardan partimize yeni katılımların olduğunu göreceksiniz" dedi.

MHP İlçe başkanlığı için adaylığını açıklayan Cengizhan Sancar'ın arkadaşı olduğunu ve kongrenin demokratik bir süreç olduğunu ifade eden Mehmet Tosun şunları söyledi;

"Bu bir yarıştır, Cengizhan Sancar bizim arkadaşımız. İki dönem Bodrum’da partimizin belediye başkan adayı olmuştur. Çalışmıştır, çabalamıştır, sonuç olmuştur olmamıştır. Bunlar hiç önemli değil. O da camiamızdan bir arkadaşımızdır. Biz burada toplantı yaptık, kendisine hayırlı olsun dedik. Dün beni aradı belki yarın görüşeceğiz bunlar hiçbir şey değil. Artık Milliyetçi Hareket Partisinin bundan sonra demokrasiyi özümsediğini, demokratik yarışı son noktasına kadar yerine getireceğini göreceksiniz. Ayrıca sadece Cengizhan arkadaşımız değil, bu partideki herhangi bir arkadaşımız aday olma hakkına sahiptir. Bu sadece ilçe başkanlığı ile de sınırlı değil. Milletvekilliğine aday olabilir, genel başkanlığa aday olabilir. Parti çatısı altındaki bizlerin görevi başta partimizi kurumsallaştırmak, projelerimizi, siyasi hedeflerimizi ifade ederek daha yüksek oy alıp göreve talip olmak. Göreve talip olup seçildiğinizde projelerinizi hayata geçirme fırsatı buluyorsunuz. Ben şimdiden başta Bodrumlu hemşerilerimize, Milliyetçi Hareket Partisi camiamıza, ülkücü camiamıza, gençlik ve kadın kollarımıza, ülke çapında yöneteceğimiz siyasi projeler açısından bu kongrenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

Basın mensuplarının Bodrum’da yaşanan sorunlarla ilgili genel bir değerlendirme yapması istenen Tosun şunları söyledi;

“Bodrum’daki problemlerle ilgili çalışmayı yapacak kurum şu anda belediyeler. Biz biliyorsunuz 9 meclis üyemizle Bodrum belediyesi çatısı altında mümkün olduğu kadarıyla karar alma süreçlerine katkı vermeye çalışıyoruz. Bodrum ve belediyenin yararına görmediğimiz konulara karşı çıkıyoruz. Bodrum yararına gördüğümüz konularda da meclis üyesi arkadaşlarımız belediyenin yanında yer alıyor. Biz geleceğe partimizi hazırlamaya çalışıyoruz. Sorunları dile getireceğiz, çözümleri ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi Bodrum kamuoyu ile paylaşacağız. Ama icra makamı biliyorsunuz şu anda Bodrum belediyesi ve Muğla büyükşehir belediyesi” şeklinde konuştu.

Bodrum Belediyesi ile büyükşehir belediyesinin aynı partiden olmasının beklenildiği gibi sorunları çözmede artı bir değer yaratmadığını son günlerde gündemde olan ulaşım konusunda ki söylemlerden de anlaşıldığına dikkat çeken Mehmet Tosun, Bodrum belediyesinin kurumsal yapısını 9 aylık sürece rağmen tam olarak oturtamadığını söyledi. Belediyeciliğin, bu işi bilen, konulara vakıf belediye başkanıyla, meclis kadrosuyla ve ekibiyle yapılabileceğini belirten Tosun konuşmasına şöyle devam etti;

"Yani maalesef halkımızın tercihi ve takdiridir buna saygı duyuyoruz. Bakıyorum 9-10 aylık bir süreci geride bıraktık, seçim takvimini de bir hatırlayın ilçe ve büyükşehir belediyesi aynı partiden olursa uyum ve ahenk içinde çalışırız, sorunlar çözülür, hiçbir problem kalmaz kanaati vardı. Oysa 9 aylık bir sürece baktığınızda Bodrum belediyemizin hala kurumsal yapısını gerçekleştiremediğini gözlemliyorum. Büyükşehir belediyesi ile çok da uyumlu çalışmadığını bir vatandaş olarak görebiliyorum. En son ulaşım konusundaki farklı farklı açıklamalardan da bunu anladık. Demek ki bu işin aynı partiyle falan alakası yok. Bu işin işi bilen, konulara vakıf belediye başkanıyla, meclis kadrosuyla ve ekibiyle alakalı bir durum. Proje ve hedefle alakalı bir durum. Kamunun ve Bodrum’un kaynaklarının doğru kullanımıyla alakalı bir olduğunu görüyoruz. Maalesef parti şartlanması ile sandığa gittiğimiz zaman sonuçta böyle oluyor. 30 Mart 2014 seçimlerinden itibaren Bodrum’da bunları gözlemleyen biri olarak söylüyorum" dedi.