Mermere Karşı Kampanya Başlatıldı

Bodrum Limanı’nda yapılacak düzenleme çalışmalarında, yer kaplama malzemesi olarak mermer kullanılacak olmasına karşı internet üzerinden kampanya başlatıldı. 

Mermere Karşı Kampanya Başlatıldı

Bodrum Limanı’nda yapılacak düzenleme çalışmalarında, yer kaplama malzemesi olarak mermer kullanılacak olmasına karşı internet üzerinden kampanya başlatıldı. 

Nihat Şentürk adlı vatandaş tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik Change.org’ta “Bodrum Mermer Döşenmesin!” başlıklı bir kampanya başlatıldı. Kampanya açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Öğrendiğimiz üzere; Kale Gümrük Kapısından marinaya kadar, yürüme yolumuza mermer döşenecekmiş.

Biliyorsunuz ki; ıslak mermerde yürümek, buzda yürümekten daha zor. Ben iki kez düştüm ve çok düşenler gördüm. Neyse ki kırık çıkıksız atlattık. Risksiz yürüdüğümüz tek yolumuzun da mermer döşenmesine ben defalarca düşen bir kişi olarak karşı çıkıyorum ve düşmeyeceğimiz ve Bodrum’un dokusuna uygun kaygan olmayan bir taşla kaplanmasını istiyorum.

Evet Mermer ucuz, ama ucuzluğunun yanı sıra kaygan, çabuk aşınan, fazlaca leke tutan ve çok kırılgan bir taş, dolayısı ile başlangıçta ucuza halledilecekmiş gibi görünen bu proje, kısa vadede bize pahalıya mal olacaktır.

Bodrum yapısı itibarı ile çokça orta yaş ve üzeri insan barındırmaktadır. Bu insanlarımızın düşüp sakatlanmaları, yollarımızın ucuza mal edilmesinden daha değersiz olamaz.

İnsana ve tarihi dokusuyla bize emanet edilen Bodrum’a saygı için doğru taşın döşenmesini istiyorum.

Sen de bu fikirdeysen bu imza kampanyasını imzalayarak “MERMER DÖŞENMESİNE KARŞI ÇIK”. Bodrum ve insanlık için doğru işin yapılmasına katkıda bulun. Bodrum hepimizin, koruyalım, sahip çıkalım, günümüzü doğru yaşayalım ve geleceğe doğru Bodrum'u miras bırakalım.

Benim önerim, dayanıklı ve yıllara meydan okuyan yapısı, estetik görünümü, modüler döşendiği için tamiri kolay yapısı ile daha önceden de görmeye alışkın olduğumuz  "ANDEZİT". Andezit 60-70 yıl kullanılabilir. Sen de bu yanlış değişime dur de, Bodrum güzel kalsın, insanlar sağlıkla yaşasın.”

10 Kasım Pazar 2019 sabah saatlerinde başlatılan kampanyaya destek her geçen dakika artıyor. Change.org'da başlatılan kampanya linki; http://chng.it/JDgcfHjTCM