MERTER KOLEJİ'NDEN SBS’DE BÜYÜK BAŞARI

Konacık’ta bulunan ve 2009-2010 yılında faaliyete geçen Merter koleji bu sene...

MERTER KOLEJİ'NDEN SBS’DE BÜYÜK BAŞARI
Konacık’ta bulunan ve 2009-2010 yılında faaliyete geçen Merter koleji bu sene sonunda 8. Sınıflar için yapılan seviye belirleme sınavında öğrencilerinin aldığı başarılı sonuçlarla Muğla birincisi oldu. Merter Koleji Milli eğitim bakanlığının sınav sonrası yayınladığı sıralamada Muğla genelinde bulunan 228 okul içerisinde birincilik koltuğuna oturdu.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Özel Merter İlköğretim Okulu Müdürü Gökhan Kubur şunları söyledi:

‘’Biz bu sene 228 öğrenciyle eğitim öğretime başladık. Bu sene sonu itibariyle 8.sınıflarda SBS sınavı sonucunu genelleyerek milli eğitim bakanlığı bir sıralama yayınlıyor. Biz Muğla’da bu sınav sonucuna göre 228 okul içerisinde 85 net ve 451 puan ortalamasıyla birinci olduk. Ege bölgesinde de sekizinci ve Türkiye genelinde de 17bin 894 okul içerisinde 50. Olmuş olduk, bu yeni açılan okul için ciddi bir başarı. Aynı öğrencilerimizin altıncı ve yedinci sınıf ortalamaları da 411 puan yani 40 puana yakın bir puan öğrencilerimiz burada okulumuzda üstüne koymuş oldular.

Bu başarılı sonuca ulaşmak için iki temel husus üzerine durduklarını söyleyen okul müdürü Gökhan Kubur sözlerine şöyle devam etti:

‘’ Biz burada şöyle bir çalışma yapıyoruz, iki temel husus üzerine bina ediyoruz eğitim öğretimimizi; bir sorumluluk bilinci, ikincisi de kitap okuma alışkanlığı. Bu bilinç ve alışkanlık olduğunda çocuklarımız hem hayata daha iyi hazırlanıyorlar, hem de akademik başarıda istedikleri seviyeye ulaşma imkanları oluyor."

Bu çalışmayla ilgili yapılanları açıklayan okul müdürü Gökhan Kubur şöyle devam etti:

‘’Çocuklarımız 50’ye yakın deneme sınavına katıldılar.Bu deneme sınavlarının sonucunda biz belli analizler yaptık, bu analizlerin sonucuna göre de çocuklarımızı Cumartesi günleri okulumuza davet ettik, eksik kalan konuları cumartesi günleri takviye edildi ve sonrasında adım adım geriden herhangi bir eksik bırakmadan son sınava doğru bir ilerleme kaydettik. Sonrasında da biz burada her hafta velilerimize bir karne gönderdik.Bu gönderilen karnede o hafta kaç sayfa kitap okuduğu, o hafta okulda verilen ödevlerin yapılıp yapılmadığı o hafta yapılan sınav yada ara sınav veya deneme sınavının sonuçları, yani velilerimiz çocukları hakkında doğru bilgilere haftalık olarak bu vesileyle ulaştılar. Böyle olunca da eksikler zamanında görüldü ve eksiklerin giderilmesine yönelik çalışmalar zamanında yapıldı” dedi

Başarıya ulaşmak için en önemli konulardan birinin rehber öğretmenler olduğunu belirten Gökhan Kubur, her sınıfın bir rehber öğretmeni olduğunu ve bu öğretmenlerin bire birde velilerle çok yakın ilişkiler kurduğunu söyledi ve sözlerine söyle devam etti:

‘’Bu sınıf rehber öğretmenlerimiz velilerimizle bire birde çok yakın ilişkiler kurdular öğrencilerimizin evlerini ziyaret ettiler ve bu ziyaretlerde her çocuğumuza bir ders çalışma programı yapıldı.Bu ders çalışma programı da günlük en fazla bir buçuk saat ders çalışmayı içeriyordu. Yani bizim çocuklarımız bu başarıları elde ederken sabahtan akşama ders çalışmadılar. Yine diğer öğrenciler gibi sporlarını yaptılar, diğer kültürel faaliyetlere katıldılar ama daha bilinçli ve ne yaptığını bilerek bir çalışma yaptılar. Planlı programlı kendi hazırladıkları plan program çerçevesinde öğrencilerimiz çalıştılar ve sene sonu itibariyle ciddi bir başarı elde edildi.

Başarılı sonuçların sadece sınavlarda edilen sonuçlar olmadığını belirten Kubur, 70’e yakın öğrencinin okul kulüpleri içerisinde spor yaptığını ,bir çok öğrencinin basketbol, futbol, voleybol, masa tenisi oynadıklarını ve atletizm takımları olduğunu, ayrıca 40 a yakın öğrencinin de profesyonel anlamda bir müzik aleti çalar duruma geldiğini ve kendilerini okulda geliştirme imkanı bulduklarını söyledi.Gökhan Kubur Akıllı tahtaların öğrencilerin başarısında etkili bir rol oynadığını, bu tahtalar sayesinde interaktif derslerin yapıldığını ve öğrencilerin tahtaya kalkmak konusunda daha istekli olduklarını belirtip sözlerini şöyle bitirdi:

‘’Tabi amacımız Yeni açılan bir kurumda bu başarının kalıcı olmasını sağlamak ve Türkiye’de her sene ilk yüz içerisinde olmak ve Muğla’da da birinciliği elden bırakmamak.’’