MESLEK YASASI 2011'DE ÇIKIYOR

TÜROFED toplantısına katılan Bakan Günay, Türkiye Turizm Yatırımcıları ve İşletmecileri...

MESLEK YASASI 2011'DE ÇIKIYOR
TÜROFED toplantısına katılan Bakan Günay, Türkiye Turizm Yatırımcıları ve İşletmecileri Birliği ve Rehberler Birliği yasası konusunda sona gelindiğini söyledi. Günay, en geç 2011'de yasalaşacak örgütlenmede konaklama, acente ve rehberlerin ayrı ayrı temsil edileceğini açıkladı.
Türkiye Otelciler Federasyonu'nun (TÜROFED) geleneksel basın buluşması Point Hotel Barbaros İstanbul'da gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili'nin katıldığı toplantıda TÜROFED'in Akbank'ın desteğiyle hazırladığı "TÜROFED Turizm Raporu"nun ikincisi de kamuoyuyla paylaşıldı.

TÜROFED BAŞKANI BARUT: İSTİHDAMI TURİZM SÜRÜKLÜYOR

Toplantıda ilk konuşmayı yapan TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, turizmin istihdam oluşturma potansiyeline dikkat çekti. Turizmde istihdam yaratmanın diğer sektörlere göre çok daha ucuz olduğunu dile getiren Barut, "Türkiye'de istihdamı turizm sürüklüyor. İstanbul Sanayi Odası'nın verileri de bunu doğruluyor. İstihdamda son 10 yılda turizm sanayiyi geçti desek abart olmaz" diye konuştu. Barut, konuşmasını turizmde meslek yasasının bir an önce çıkartılması için Bakan Günay'dan destek isteyerek bitirdi.
TÜROFED Başkanı Ahmet Barut'un ardından kısa bir konuşma yapan Akbank Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli ise turizm sektörünün büyüme potansiyeline dikkat çekti. Akbank olarak 1 milyar TL'nin üzerinde kredi açtıklarını ifade eden Besli, yatırımların önemli kısmının Antalya, İstanbul ve Ankara'da toplandığını belirtti.
BAKAN GÜNAY: MESLEK YASASI EN GEÇ 2011'DE ÇIKMIŞ OLACAK

Toplantıda bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm sektörüne KDV indirimi, ihracatçı sayılması, KOBİ desteği ve daha birçok farklı destek getirdiklerini belirterek meslek yasası ile ilgili çalışmaların da son aşamaya geldiğini söyledi. Günay konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sektörde dernek statüsünden çıkarak işin özelliğine uygun bir yasallaşma talebi vardı. Rehberlerin ve turizm yatırımcılarının yasayla belirlenmiş bir statüsü yoktu. Dernek düzeyindeydiler. Şimdi "Türkiye Turizm Yatırımcıları ve İşletmecileri Birliği" adı altında bir yasa teklifi hazırladık. İlgili bütün kurumlardan görüşleri topladık. Sanıyorum bu haftanın sonunda yada önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'nun gündemine sunacağız. Rehberler Birliği yasasını da aynı zamanda Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Bu yasama yılı sona ermeden yasaları en geç 2011 yılında çıkarmış olacağız."
TEK ÇATI YERİNE ÜÇ AYRI YASA GELİYOR

Turizmde tek çatı örgütlenmesinden temsil edilen kurumlar için çıkar çatışması oluşturacağı için vazgeçildiğini belirten Günay konuyla ilgili ise şunları söyledi:

"1618 Sayılı yasa altında bütün kurumları toplamaya yönelik bir deneme yapmıştık. Bu biraz da benim önermemden ortaya çıktı. Fakat farklı alanlarda çalışıyor arkadaşlar. Bunları tek çatı altında toplamaya benim de haklı gördüğüm itirazlar geldi. Sonra Turizm İşletmeleri ve Yatırımcılarını bir meslek birliği altında, rehberleri bir çatı altında seyahat acentelerini de bir çatı altında toplamak yönünde bir mutabakat oluştu."