Meteoroloji'den Ege İçin 'Sarı Alarm'

Meteoroloji'den Ege İçin 'Sarı Alarm'

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla illerinde bu gece başlaması beklenen Gökgürültülü sağanak yağışın yarın akşama kadar etkili olacağı belirtilerek, sel ve su baskınlarına karşı vatandaşlar dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Bodrum'da, dün akşam saatlerinde başlayan ve gece boyunca aralıklarla süren yağmur, hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla illerinde bu gece başlaması beklenen sağanak yağışın yarın akşama kadar süreceğini belirtti. Meteoroloji yetkilileri bu gece saat 23:00 sularında beklenen yağışlı havanın Çarşamba akşam saat 18:00'e kadar süreceğinin tahmin edildiğini belirterek, Çarşamba günü metrekareye 30 ile 60 kilogram arasında yağış beklendiğini açıkladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de beklenen hava durumu tehlike ve risklerini renklerle anlatan ve geçen aylarda hayata geçirdiği ‘meteo uyarı’ sistemi kapsamında, Ege Bölgesi'nde adı geçen iller için ‘sarı alarm’ verdi.

RENK KODLARIYLA UYARI NEDİR?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz aylarda hayata geçirdiği ve meteorolojik olaylar öncesinde risk ve tehlike durumlarını renklerle belirtme sistemi olarak açıklanan ‘meteo uyarı’ uygulamasına göre yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olarak belirlenen 4 çeşit renk, hava durumuyla alakalı tehlikeleri simgeliyor. Buna göre kırmızı renk çok tehlikeli durumları, turuncu renk tehlikeli durumları, sarı renk potansiyel tehlikeli durumları ifade ederken, yeşil renk ise meteorolojik olarak herhangi bir tehlike beklenmediğini simgeliyor.