MHP Muğla'da, İYİ Parti Kazandı!..

Alp Arbak Yazdı;'MHP Muğla'da, İYİ Parti Kazandı!..'

MHP Muğla'da, İYİ Parti Kazandı!..

MHP Muğla İl Teşkilatı’nda geçen Pazar günü seçim yapıldı. 13. Olağan kongrede mevcut il başkanı Mehmet Korkmaz yeniden seçildi. Kendisini tebrik ederim, ama!

Muğla genelinde toplamda 618 delege var ve bu delegelerin 545’i oy kullandı. Delegelerin çoğunluğu ilçe teşkilatlarının üye ve delege yaptığı kişiler. Bu delegelerin çoğu, adayları doğru dürüst tanımıyor bile. Kendilerine sorduğunuzda; “ilçe başkanım şu kişiye oy at dedi, ona oy veriyorum” diyor.

Muğla il genelinde zaten ilçe başkanlarının hemen hemen hepsini il başkanı Mehmet Korkmaz belirlediği için, kendisinin başkan seçilmesi son derece normal. Çünkü delegelerin büyük çoğunluğu da ilçe başkanları tarafından seçildi.

İşte böyle bir ortamda Mehmet Korkmaz’ın oyların en azından yüzde doksanını almasını beklersiniz öyle değil mi?

Ama işte öyle olmadı. 12 gün gibi çok kısa süre önce il başkanlığını açıklayan Dr. Hacı Çelik, 545 geçerli oyun 175’ini aldı. Mehmet Korkmaz da neredeyse tamamı kendi seçtiği delegelerin 368’inin oyunu alabildi. Yani oy veren delegelerin yüzde 67’si.

Peki bu durum başarı olarak görülebilir mi?

Gelin bunun cevabını son genel seçim sonuçlarında arayalım. 

2018 genel seçimlerinde Muğla’da MHP sadece yüzde 6,5 oranında oy alabilmiş. HDP Muğla gibi bir il genelinde MHP’yi geçmiş, yüzde 6,7 oy oranına ulaşmış. Dikkatinizi çekerim; Doğu ve Güneydoğu’dan değil, Muğla’dan bahsediyorum! Aynı MHP’nin 2015 genel seçimlerinde oyu yüzde 18,67.

2018 seçimlerinde İYİ Parti Muğla’da MHP’yi adeta dağıtmış ve yüzde 16,5 oranında oy almış.

Geçmişin o güçlü MHP’sinin yerinde şimdi maalesef yeller esiyor. Nasıl olmasın ki; Bodrum’da ilçe başkanı atanıyor, ilk haber silahlı kavgaya karışması! Diğer ilçelerde de il ya da ilçe gündemi hiç yok! MHP’nin Bodrum dahil hiçbir teşkilatında, ilçe ya da ilin sorun ya da siyasetiyle ilgili hiçbir açıklama ya da çalışma yok. Varsa da biz bilmiyoruz.

Biz bilmediğimize göre Muğla halkı da bilmiyor ki; MHP yüzde 18,67’den HDP’nin bile gerisinde kalarak yüzde 6,5 oy alabiliyor. Zaten bu durum bir çok ülkücüyü de kahrediyor, paylaşımlarından tepkilerini anlayabiliyoruz.

Bu kadar ciddi bir şekilde gerileyen MHP’nin Muğla İl Başkanı yine aynı; Mehmet Korkmaz. 

Şimdi buna başarı diyebilir miyiz? Olsa olsa “MHP Muğla’da İYİ Parti kazandı” deriz. MHP kendini toparlamazsa görünen o ki oylar İYİ Parti’ye gitmeye devam edecek.

Muğla’nın MHP gibi güçlü bir partiye her zaman çok ihtiyacı var. MHP Muğla’yı asla gözden çıkaramaz. O yüzden umarım MHP’yi yönetenler bu gerçeğin farkına varıp, kendilerine gelirler ve MHP’yi Muğla’da yine eski güçlü günlerine geri döndürürler.