MHP'den Bayrak ve Osmanlı Eleştirisi

MHP Bodrum İlçe Başkanlığı'ndan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın Kos'a yaptığı resmi ziyaret ile ilgili eleştiri geldi. İlçe Başkanı İbrahim Bilgi tarafından yapılan açıklamada, ziyaretin basın ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerinde hiç Türk Bayrağı olmaması ve ortak değer olarak Osmanlı’dan bahsedilmemesine tepki gösterildi.

MHP'den Bayrak ve Osmanlı Eleştirisi

MHP Bodrum İlçe Başkanı İbrahim Bilgi yaptığı açıklamada, ekonomik anlamda ülkemize ve Bodrum’a yarar sağlayacak her projeye ve Kos Adası’yla yapılacak ticari ve turizm çalışmalarına tam destek olduklarını vurgulayarak, Başkan Aras’ın Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras’a yaptığı resmi ziyarette, hiç Türk Bayrağı olmadığını, ortak değerlerden bahsedilirken Osmanlı’dan hiç bahsedilmediğini ifade ederek şunları söyledi; 

"Sayın Ahmet Aras Türkiye Cumhuriyeti’nin Bodrum Belediyesi’nin başkanı. Ziyaret resmi bir ziyaret. Nasıl olur da bu resmi ziyarette Türk Bayrağı olmaz? Ayrıca 2 belediye başkanının açıklamalarında Osmanlı İmparatorluğu’ndan hiç bahsedilmiyor. Hatta Sayın Aras açıklamasında, “Karya ve Helen uygarlıkları ortak geçmişimiz” ifadelerini kullanıyor. Sayın Aras’a hatırlatmak isteriz ki Kos Adası 1525 yılından 1912’ye kadar, yani yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı toprağı olmuştur. Nasıl olur da bu 400 yılı yok sayıp “Karya ve Helen uygarlıkları ortak geçmişimiz” der? Kos Adası’nda binlerce Türk ve bir çok akrabamız halen yaşamlarını sürdürmektedir. Osmanlı’nın adını dahi anmadan sadece “iki kent, bir dönem aynı yönetim altında yaşamış” sözleri ve bu resmi ziyarette Türk Bayrağı olmaması, bir Türk Belediye Başkanı’na yakışıyor mu? Osmanlı’nın adından, şanlı tarihimizden, bayrağımızdan neden rahatsızlık duyulur, anlayamıyoruz” dedi.