MİLAS BELEDİYESİ'NDEN RESTORE KARARI

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, belediye hizmet binası çevresinde bulunan...

MİLAS BELEDİYESİ'NDEN RESTORE KARARI
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, belediye hizmet binası çevresinde bulunan arastanın ve tarihi Çöllüoğlu Hanı'nın restore edileceğini söyledi.
Milas Belediyesi tarafından kurulan ve Prof. Dr. Metin Sözen başkanlığında tamamı gönüllü 45 kişilik ekip çalışmalarına devam ederken, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) İstanbul Temsilcisi Mimar Erhan İşözen ve Reklam ve Tanıtım Uzmanı Osman Uslu da Milas'a gelerek çalışmalarda neler yapılabileceğiyle değerlendirdi.
Milas Belediyesi hizmet binası etrafında bulunan arastada ekiple birlikte çalışmalara katılan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı ve çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.Çalışmalarda görev alan ekibin tamamen gönüllü olarak iş yaptığını dile getiren Belediye Başkanı Tokat, ekibin röleve çalışmalarını tamamladığını ve restorasyon çalışmalarına devam ettiğini kaydetti. Konuyla ilgili Muğla Valiliği'yle de yakından görüştüklerini dile getiren Başkan Tokat şöyle konuştu:
''Geçen hafta Muğla Valisi sayın Ahmet Altıparmak'ı ziyaret ettik. Vali Bey'le görüştük ve konuyla ilgili sunum yaptık. Vali Bey'in arastanın önceliği ve Çöllüoğlu Hanı'nın restorasyonunun geriye atılması konusunda düşüncesi vardı. Ancak şu anda Çöllüoğlu Hanı'yla ilgili reel keşfi yaptırdık. Bu reel keşfi valiliğe sunduk. Yeni ortaya çıkan keşfe göre mutabık olduğumuz konu, Çöllüoğlu Hanı'nı da öncelikli işler arasındaki yerini alması oldu. Arastayı bütün olarak değil etap etap değerlendiriyoruz. Öncelikli olarak Kızılay Caddesi'ni ve belediye meydanını valiliğe sunacağız. Aldığımız kaynağı oralarda kullanacağız. Valilikle bu konuda mutabıkız. Bir an önce projeleri getirmemiz istendi ve para kaynağımızın hazır olduğu belirtildi.''
Milas Belediyesi olarak Muğla Valiliği'nin yanı sıra Muğla Üniversitesi'yle de görüştüklerini kaydeden Başkan Tokat, üniversitenin kendilerine ücretsiz olarak her türlü desteği vereceğini söyledi. Başka Tokat konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
''Birkaç gün önce Muğla Üniversitemize ziyaretimiz oldu. Rektörümüzle görüştük ve kendisine de bir sunumda bulunduk. Muğla Üniversitesi de bütün atölye çalışmaları için kendi atölyelerini bilabedel kullanmamız adına bize açtı. Bize atölyelerimizi gezdirdi. Ayrıca Milas'ta atölyeler kurarsak da Muğla Üniversitesi'ndeki yetkililer bizden yine ücret almadan Milas'a gelecekler ve destek verecekler. Bu da önemli bir gelişmedir.''