Milas Havai Fişeği Yasakladı!

Milas Havai Fişeği Yasakladı!

Milas Belediye Meclisi’nin eylül ayı olağan meclis toplantısında alınan kararla Milas’ta festival ve milli bayramlar dışındaki günlerde havai fişek atımı yasaklandı.

Milas Belediye Meclisi, 2019 yılı eylül ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirmek üzere bir araya geldi. 16 ana, 1 ek gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda Milas sınırları içerisindeki çeşitli tesis ve işletmelerce düğün, nişan, kına gecesi gibi tören ve etkinlikler sırasında sıkça kullanılan havai fişeklerin insan ve çevre sağlığına olan olumsuz etkisi nedeniyle yasaklama kararı alındı. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, gece geç saatlerde yapılan ve gürültü kirliliği yaratan havai fişekler ile birlikte yangın riski yaratan dilek fenerlerinin de bu kapsama eklenmesi önerisinde bulundu. AK Partili Meclis Üyesi Hürol Önder de teklifi uygun bulduklarını söyledi. Bunun üzerine milli gün ve uluslararası organizasyonlar haricinde dilek feneri ve havai fişek atımının yasaklanması maddesi, oybirliğiyle kabul edildi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Bu konuda özellikle sağlık ve çevre duyarlılığı içerisinde ülkemizde birçok belediye buna ilişkin kararlar üretmekte. Biz de özellikle çevredeki olumsuz tabloyu, doğal dengeyi, insan sağlığı ve toplumsal düzen ve aynı zamanda denetimsiz yapılan uygulamalar vb. şekilde gördüğümüz realite karşısında böyle bir karar üretmenin doğru olacağını ve toplumun yararına olacağını düşündük. Bu konuda Kaymakamlığımızın, kolluk kuvvetlerimizin bir tebligatı var ilgili işletmelere” dedi.

Tokat, “Milas, çok geniş bir alan. Özellikle düğün mevsiminin yoğun olduğu ki bu hafta bana 60 civarında bana davetiye geldi, buralarda sürekli havai fişek atılması bence bir çevre dengesi ve insan sağlığı ve huzur açısından olumsuz bir durum ortaya çıkarıyor. Bir hafta içerisinde yüzlerce düğünün olduğu bir ilçede bu tür uygulamalar sorun oluşturuyor” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Günaydın Milas