Milaslı Çocuklara Yelken Eğitimi

Bodrum’da "Deniz ve Çocuk" projesiyle, Milas’ın 11 köyünden 9-14 yaş arası çocuklara temel yelken eğitimi verildi.

Milaslı Çocuklara Yelken Eğitimi

Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü, Bodrum ODTU Mezunları Derneği ve Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü'nün işbirliğiyle düzenlenen "Çocuk ve Yelken" projesi, çocuklara denizcilik sevgisini aşılamayı ve yelken sporunu tanıtmayı hedefliyor. 9-14 yaş arası çocuklar için hazırlanan projede temel yelken eğitimi veriliyor. Teorik ve pratik eğitimlerin bir arada sunulduğu bir günlük programda, çocuklar denizcilik bilgilerini geliştirme fırsatı buluyor. 

Öğrencilerin, aldıkları bilgiler ve denizcilerden öğrendikleri doğrultusunda lise tercihlerinde ve geleceklerinde meslek seçimlerinde denizcilik ile ilgili alanlara yönelmeleri hedefleniyor. 

Proje kapsamında Milas’ın Kısırlar Ortaokulu'ndan 31 öğrenciye Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü'nün yelken tesisinde güvenli eğitim alanlarında yelken eğitimi verildi. 

Okulun idarecisi ve öğretmeni Ufuk Akalın'ın öğrencilerin projeye katılımını teşvik edip, onların bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak için büyük bir özveri ile çalıştı. Böylece okulda eğitim gören ve denize kıyısı olmayan 11 köyden 31 öğrenci, bu eğitimden faydalandı. 

"Deniz ve Çocuk" projesinin bir sonraki aşamasında çocuklara dalış eğitimi verilecek. Dalış sporunu tanıtacak olan bu eğitimler, çocuklara sualtı dünyasının kapılarını aralayacak. Eğitimler sonunda çocuklar, dalış sporunu bir meslek olarak da değerlendirebilecekleri konusunda bilgilendirilecek. Proje koordinatörleri, "Dalış eğitimi ile çocuklarımızın denizle bağlarını daha da güçlendirmeyi ve onlara denizcilik alanında yeni ufuklar açmayı amaçlıyoruz" dediler.

"Deniz ve Çocuk" projesi, sadece spor eğitimi vermekle kalmayıp, çocukların sosyal ve kişisel gelişimlerine de katkıda bulunmayı amaçlıyor. Proje, bölgede yaşayan çocukların denizi tanıması ve yelken sporunda ekip çalışması, liderlik ve özgüven kazandırmayı hedefliyor. Ayrıca, bu tür etkinliklerin çocukların fiziksel ve zihinsel sağlıklarına olumlu etkileri olduğu biliniyor.