Doğal Gaz İçin İlk Kazma Vuruldu

Milas’ın uzun süredir beklediği doğalgaz çalışmaları Cumhuriyet Mahallesi’nde başladı. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat çalışmaları inceleyerek “Heyecanlıyız, Milasımıza hayırlı ve uğurlu olsun. Biraz sabredeceğiz ama sonu çok güzel olacak.” ifadelerini kullandı.

Doğal Gaz İçin İlk Kazma Vuruldu

Milas’ın en önemli sorunlarının başında gelen hava kirliliğinin çözümü noktasında Milaslı vatandaşların yıllardır beklediği doğalgaz konusunda çalışmalar artık başladı. İlk kazma, Akmercan Muğla Doğal gaz Firması tarafından Cumhuriyet Mahallesi’nde vuruldu. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat bölgeye giderek çalışmaları yerinde inceledi ve proje hakkında bilgi aldı. 

Çalışmaları yerinde inceleyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, bölgede açıklamalarda bulundu. Bu çalışmaların başlamasında “Ortak Payda Milas” anlayışıyla emek veren tüm paydaşlara teşekkür eden Başkan Tokat, “Müjdeli bir haberle karşınızdayız. Dün itibariyle doğal gaz çalışmalarımız Cumhuriyet Mahallemizden başladı. Uzun süredir beklediğimiz bir çalışmaydı. Bunun içinde Milas Belediyesi olarak bildiğiniz gibi kararlarımızı aldık. İlerleyen süreçte de Akmercan Firması ile protokollerimizi imzalayacağız. Bütün üst yapı çalışmalarını Milas Belediyesi olarak biz üstlendik. EPDK kararları çerçevesinde belediyenin üst kaplamayı üstlenmesi, bu yatırımın bölgeye yapılmasının ön şartı. Eğer biz bu şartları üstlenmeseydik yatırımın gerçekleşme ihtimali yoktu. Bu noktaya kadar çok mücadele verildi. Başta Sayın Bakanımız, Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan olmak üzere, tüm Muğla milletvekillerimize, çok değerli kaymakamlarımıza, tüm siyasi partilerin kıymetli ilçe başkanı ve yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarımıza, BOTAŞ’a, Akmercan Firmamıza ve emek veren tüm paydaşlara Milas halkı adına yürekten teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

“BU YIL 3O KM'LİK BİR ÇALIŞMA YAPILACAK”

Zaman kaybı olmadan çalışmaların başlaması için çaba sarf ettiklerini belirten Başkan Tokat, “Tabi ki meşakatli bir çalışmaya giriyoruz. Bu sene itibariyle yaklaşık 30 kilometrelik bir çalışma var. 2023 yılı içerisinde de çalışmalar devam edecek. Daha önce hemşehrilerimizi bilgilendirmiştim. Ama kısaca tekrar belirtmek gerekirse, beklentimizin tersine doğalgazımız Yatağan üzerinden gelecek. Biz daha önce Karpuzlu’da bırakılan vanadan Organize Sanayi Bölgemize doğru geleceğini tahmin etmiştik ama daha sonra plan ve proje değişikliği oldu ve Yatağan üzerinden gelecek. Kalınağıl yol ayrımında bir istasyon oluşturulacak. Yatağan’dan Kalınağıl yol ayrımında olacak istasyona kadar BOTAŞ doğalgaz getirecek. İstasyon yapımı tamamlandıktan sonra ilçeye ve beldelere Akmercan Firması tarafından doğalgaz dağıtımı gerçekleştirilecek.” dedi.

"BOTAŞ ve AKMERCAN ÇALIŞMALAR AYNI ANDA BAŞLADI”

Çalışmaların zaman kaybı olmaması adına imzalanacak protokoller öncesinde çalışmaların başladığını ifade eden Başkan Tokat, “Biz çalışmalar gecikmesin diye daha önce yaptığımız girişimler çerçevesinde BOTAŞ ve Akmercan Firması protokol imzalayarak çalışmaları aynı anda yürütme kararı aldılar. Aslında çalışma ilk olarak Beçin Mahallemizden başlayacaktı ancak Beçin’e koyulacak borular çelik olduğu için bu boruların döşenmesi haziran ayında yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Boruların döşenip, evlere bağlantıların çekilip, test işlemlerinin de tamamlanmasıyla birlikte üst yapı kapatma çalışmalarına başlayacaklarını aktaran Başkan Tokat, “Değerli hemşehrilerim çok uzun zamandır beklediğimiz bir yatırım bu. Çok bekledik çok da sevinçliyiz ama daha önce altyapı sürecinde bunun benzerini yaşamıştık. Çalışmalar hem bu yıl hem de 2023 yılında devam edecek. Bu uzun bir yatırım. Elbette sıkıntılı süreçlerimiz olacak. Caddeler doğalgaz hattının çekilmesi için pek tabi bozulacak ancak yatırım için bunlar şart. Doğal gaz çalışmaları için kanallar açıldıktan sonra buraya borular döşenecek, boruların döşenmesinin ardından ev bağlantıları çekilecek ve bunun da tamamlanmasının akabinde bu bağlantılarla ilgili bir test işlemi yapılacak. Bu test işlemleri bitene kadar biz üst yapı çalışmalarına başlayamıyor ve kazılan alanları örtemiyoruz. Test işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte biz hemen üst yapı çalışmalarına başlayacağız. Siz değerli hemşehrilerimizle bunu bir kez daha paylaşmak istedim.” dedi.

“BİRAZ SABREDECEĞİZ SONU ÇOK GÜZEL OLACAK…”

Başkan Tokat, “İlçemize bu yatırımın gelmesi için çok uğraştık, bu yatırımın ilçemize gelmesi için Belediye olarak üstyapı çalışmalarını tamamlayabilmek için büyük bir meblağ ayırdık ve taahhüt ettik. Bu memleket için, halkımız için bunu yapmamız gerekiyordu. Çalışmalarda biraz sabredeceğiz ama sonu gerçekten çok güzel olacak. Ben bir kez daha bu yatırımın hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen tüm paydaşlara bir kez daha yürekten teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.