MİNİK ÖĞRENCİLERDEN ZEYTİN HASADI

Bodrum'da minik öğrenciler zeytin hasadı yaptı. Bodrum TED Koleji tarafından bu...

MİNİK ÖĞRENCİLERDEN ZEYTİN HASADI
Bodrum'da minik öğrenciler zeytin hasadı yaptı.

Bodrum TED Koleji tarafından bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilen "Zeytin hasadı" etkinliği renkli görüntülere sahne oldu. Kolejde eğitim gören okul öncesi ve ilkokul öğrencileri okulun bahçesinde bulunan zeytinleri öğretmenleriyle birlikte sınıf sınıf topladı.

Bölgenin geleneksel yöresel değerlerinden olan zeytini küçük yaşta çocuklara sevdirmek için düzenlenen etkinlikte, öğrenciler zeytinin dalından düşürülme ve diğer üretme aşamasını öğrendi. Yaklaşık 15 gün sürecek şenlikte çocuklara zeytini toplama aşaması, şişeleme aşaması ve sıkma aşaması hakkında bilgiler verilecek.

TED Bodrum Koleji Ortaokul ve Lise Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuruldukları günden bu yana zeytine büyük önem verdiklerini söyledi.
Zeytinin Bodrum yarımadasının yerel değerlerinden birisi olduğuna inandıklarını ifade eden Asyalı, şöyle konuştu;

"Her sene Kasım ayında bu günlerde öğrencilerle zeytin hasadı yapıyoruz. Öğrenciler ağaçlardan zeytin topluyorlar, sınıflarda zeytini inceliyorlar. Zeytinin faydalarını, yararlarını ve kullanım alanlarını belirliyorlar. Sonrasında da fabrikada üretim süreçlerini inceleyerek ürettikleri yağı evlerinde o yağı yılbaşı hediyesi olarak götürüyorlar" dedi.

Amaçlarının öğrencilerin küçük yaştan itibaren yaşadıkları bölgelerin değerlerine sahip çıkmaları olduğunu kaydeden Asyalı, bu tür etkinliklerle öğrencilerin yaşadıkları yörelerin kıymetini, değerini ve özelliklerini de bilmiş olarak yetiştiğine vurgu yaptı.

Öte yandan zeytin hasadının ardından öğrenciler okulun mutfak atölyesinde bir kısım zeytini eski usullerle yağa çevirecek, kalan zeytinlerle beraber zeytinyağı fabrikasına giderek orada zeytinin modern usullerle yağa dönüşme, şişelenme sürecini izleyerek kendileri için şişelenen zeytinyağlarını da evlerine götürecekler.