MİNİKLER BEZ TORBALARLA PAZARA ÇIKTI

Bodrum'da geri dönüşüme dikkat çekmek isteyen ilkokul öğrencileri, kendi yaptıkları...

MİNİKLER BEZ TORBALARLA PAZARA ÇIKTI
Bodrum'da geri dönüşüme dikkat çekmek isteyen ilkokul öğrencileri, kendi yaptıkları bez torbalarla pazar alışverişine çıktı. Kendilerine naylon poşette verilen ürünleri kabul etmeyen öğrenciler, aldıkları ürünleri yanlarındaki bez torbalara koyarak alışverişlerine devam etti.

Konacık Cahit Özvezneci İlkokulu 4-A sınıfı öğrencileri tarafından başlatılan proje kapsamında, plastik ürünlerin doğada yok olma sürelerine ve geri dönüşümün önemine dikkat çekmek amacıyla bugün bir etkinlik düzenlendi. Öğrenciler, evlerindeki kullanılmayan kıyafet ve çeşitli konfeksiyon ürünlerinden yaptıkları bez torbalarla birlikte Konacık Pazarında alışveriş yaptı. Pazar esnafına ve pazara gelen vatandaşlara da geri dönüşümün önemini anlatan minik öğrenciler, daha temiz bir çevre ve gelecek için her kesin geri dönüşüme önem vermesi gerektiğini belirttiler.

Sınıf öğrencilerinden 10 yaşındaki Semanur Cesur, projeyi düzenleme amaçlarının çevre kirliliğini önlemek olduğunu belirterek, “Bu projede bize yardım eden müdürüme, rehber öğretmenim Muhammet Gedik’e ve sınıf öğretmenime çok teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz poşetler Dünyamızda yüzyıllar sonra yok oluyor. Bizde çevre kirliliğini önlemek için böyle bir proje başlattık. Burada hem kendi el becerilerimizi geliştirdik” dedi.

Sınıf öğretmeni Nihal Yaka ise projeyle ilgili şunları söyledi;

“Çocuklarımızı bilinçlendirmek adına böyle bir proje yaptık, daha doğrusu öğrencilerimizden çıktı bu proje fikri. Sağ olsunlar müdürümüz Ahmet bey ve rehber öğretmenimiz Muhammet bey de bize destek verdiler. Tabi ki velilerimiz bizi çok desteklediler. Onlarla birlikte bu şekilde kullanılmayan malzemeleri değerlendirerek bez alışveriş çantaları yaptık. Bu sefer biz çocuklarımızdan ders aldık. Bizden temiz ve onlara güzel bir Dünya bırakmamızı istiyorlar.”

“Sanırım bu sefer çocuklarımız bize bir ders verdi” diyen okul müdürü Ahmet Karaboğa ise proje hakkında şu bilgileri verdi;

“Çocuklarımız temiz çevre istiyor, temiz doğa istiyor, doğada çabuk kaybolan ürünlerin kullanmasını istiyor çünkü poşetler, naylonlar doğada yok olmuyor. Bu da bize zarar veriyor. Çocuklar güzel bir doğa bırakmamızı istiyorlar işin doğrusu bu. Bu hareketlerinden dolayı öğrencilerimi ve öğretmenlerimi kutluyorum. Bu projeyi bütün okulumuza yayacağız. Eminim Bodrum’a örnek olacak bir proje bu.”

Yaklaşık bir saat boyunca pazarda alışveriş yapan minik öğrenciler genellikle meyve satın alarak pazardan ayrıldı.