MUÇEP Çevre Sorunlarını Tartıştı

Muğla Çevre Platformu Bodrum Meclisi dördüncü olağan toplantısında, Bodrum’un çözüm üretilmesi gereken acil ekolojik sorunları masaya yatırılarak bir yol haritası çizildi.  

MUÇEP Çevre Sorunlarını Tartıştı
Muğla Çevre Platformu Bodrum Meclisi

Muçep Bodrum Meclisi olağan dördüncü toplantısını Turgutreis'te yaptı. Bodrum Belediye Meclis Üyesi olan Tamer Mandalinci ve Turgutreis Kültür ve Dayanışma Derneği  (TURK-DAY) Başkanı Özgür Özdurmus ve dernek avukatı Ceylan Koca’nın da konuk olarak katıldığı toplantıda öncelikli konu, yapılması gündemde olan Turgutreis Sahil Güvenlik Liman Projesi idi. Konuyla ilgili Bodrum Belediyesi’nin de yürütmeyi durdurma amaçlı açtığı davanın yanı sıra, TURK-DAY’ın da aynı yönde bir dava açtığı derneğin avukatı Ceylan Koca tarafından açıklandı. Koca “Tüm diyalog yollarını da değerlendirmekteyiz. Turgutreislilerin turizme balta vuracağına inandığı böylesi geniş kapsamlı bir projenin kabul edilmesinin mümkün olmadığını iktidar partisi Bodrum yetkililerini ziyaret ederek anlattık. Çözüm üretmek taleplerimizin yanı sıra, hukuki yollara da başvurarak yürütmeyi durdurma için dernek olarak dava açtık” dedi. 

Muçep Bodrum Meclisi üyeleri ise özetle, bu projenin sadece turizm açısından değil, denizden ve karadan tüm canlıları, ekolojiyi tehdit ettiğini, güvenlik yerine güvensizlik getirdiğini ifade ederek, bu projeye 'hayır' dediklerini oy birliği ile karara bağladılar.

ÇEVRE KARAYOLU VE TERMİK SANTRALLAR BODRUM’UN YAŞAMSAL TEHDİTİDİR

Muçep’in gündem maddelerinden biri de Torba’dan başlayıp Gümüşlük’e kadar yan servis yolları ile onlarca kilometrelik karayolu çevreyolu projesi Muçep Bodrum Meclisi Eş Sözcüleri Umay Karabaş ve Güney Şirin’in anlatımları ile derinlemesine irdelenerek bir yol haritası çizildi. Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde Bodrum Kent Konseyi ile birlikte “halkı bilgilendirme” toplantıları yapılmasına karar verildi. 

BODRUM’UN SUYU TEHDİT ALTINDA

Muçep Meclis Toplantısı’nın bir diğer önemli gündem maddesi ise, Muğla'daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ve linyit havzalarının oluşturduğu üçgendeki doğa yıkımı idi. Muçep Bodrum Meclis üyesi ve çevre mühendisi Deniz Gümüşel konu ile ilgili özetle şu bilgileri verdi: “2014 yılında özelleştirilen santrallere yakıt sağlamak için kontrolsüz biçimde genişlemekte olan linyit maden sahaları, artık Bodrum'a su sağlayan yeraltı su havzalarına dayanmış durumda. Milas'a bağlı İkizköy, Karacahisar ve Çamköy mahallelerinin tarım alanlarının istimlak edilmesi isteniyor. Bu da bölgedeki yaşlı ve doğal kızılçam ormanları ile birlikte Bodrum'un yıllık su tüketiminin üçte birini karşılayan su havzalarının yok olması anlamına gelecek” dedi.

MUÇEP üyeleri bu konuyla ilgili olarak da çeşitli yollar kullanılarak mücadele edilmesini karara bağladı.

Katılımcılar; MUÇEP Bodrum’un ev sahipliğinde 22/23 Şubat tarihlerinde Bodrum’da yapılacak Muçep Genel Meclisi için çalışmalara başlama kararı alarak, yaklaşık üç saat süren toplantının ardından fotoğraf çektiler.