Muğla İl Pandemi Kurulu Toplandı

Koronavirüs (Covid-19) salgınının önlenmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki akşam açıkladığı yeni önlemler kapsamında kurulmasına karar verilen İl Pandemi Kurulu ilk toplantısını yaptı. Muğla İl Pandemi Kurulu, bugün sabah saat 09.00 itibariyle tüm illerde olduğu gibi Muğla'da da İl İdare Kurulu (Kolluk birimleri ve ilgili yerel yönetimlerin temsilcilerinin katılımıyla) toplandı.

Muğla İl Pandemi Kurulu Toplandı

Toplantıda Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerin en etkili şekilde uygulanması, bugüne kadar alınan tedbirlere vatandaşların en üst seviyede riayet etmeleri ve zorunlu haller dışında evlerinden çıkmamalarına yönelik alınacak konular görüşüldü.

Muğla Valisi Esengül Civelek Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Vali Yardımcıları Fethi Özdemir, Mehmet Suphi Olcay ve Ayhan Yazgan, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, İl Sağlık Müdürü İskender Gencer, Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömür Özdil, İl Defterdarı Veysel Sezgin, Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, İl Müftü Yardımcısı İsa Topuz katıldı.

Akabinde İl Pandemi Kurulu toplantısı gerçekleştirilerek, sosyal izolasyon ile sosyal mesafeyi en üst seviyeye taşıyacak her türlü ilave tedbirler alınarak il bazında uygulamaya konulması karara bağlandı.

Muğla İl Pandemi Kurulu, İlimizde yürütülen çalışmalara ilave olarak şu tedbirlerin alınmasını kararlaştırıldı: 

"İçişleri Bakanlığınca Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzeni korumak için şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri durdurulmuştur. (Söz konusu kısıtlama sadece şehirlerarası toplu yolcu taşımacılığı yapan otobüs seferlerini kapsamaktadır.) Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik/Kaymakamlık izni ile gerçekleştirilebilecektir.

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, vali/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktalarının oluşturulacak, yolcular sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra seyahat edebilecekler. Süreç boyunca ilimizde otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri de yasaklanmıştır. 

İlimize gelecekleri bildirilen yolcuların il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecek olup, karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir. 

Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergâhlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir. Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlanacaktır.

İzinsiz yolculukların önlenmesi amacıyla da Valiliğimizce yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler alındı.

Diğer yandan Koronavirüs (COVİD -19 ) Salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla İller arasında her türlü (şahsi/ özel ) ulaşım vasıtasıyla seyahat eden kişiler için şehir girişlerinde ve havaalanlarında oluşturulan noktalarda mutlaka sağlık kontrolü yapılacak olup, karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayan vatandaşların ise 14 gün süreyle evlerinde gözlem altında kalmaları ısrarla tembih edilecektir. 

Evlerinde 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken kişilerin kimlik, adres ve iletişim bilgileri başta sağlık birimleri olmak üzere köy/mahalle muhtarları ile paylaşılarak konunun Valiliğimiz koordinasyonunda kolluk birimlerimiz tarafından takip edilmesi sağlanacaktır.

İlimize özel araçları ile giriş yapan kişilerle ilgili Yatağan-Bafa-Seki-Denizli yol kontrol noktalarında kolluk birimleri ve sağlık görevlilerince yapılan kontrollerin 24 saat esasına göre devamı sağlanacaktır.

Turizm Bölgesi olan ilimizde sahil bantları, mesire, piknik, alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetler nedeni ile çok yakın mesafede bir arada bulunabilecekleri, bu durumun hem kendi sağlıkları hem de başta virüsle mücadelede en temel önlem olan vatandaşların evde kalma duygusunu zaafa uğratarak toplum sağlığı açısından risk oluşturabileceğinden hareketle hafta içi/hafta sonu vatandaşların sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyette bulunmaları geçici süreliğine yasaklanmıştır.

İlimiz belediye merkezi sistemleri, camiler ve kolluk birimlerinin kullandığı araçlardan, sürekli olarak vatandaşlarımızın gerekli olmadığı sürece dışarı çıkmamaları ve evde kalmaları için sürekli ikaz/anons yapılacak. Kolluk görevlileri tarafından da cadde ve sokaklarda zorunlu olmadıkça sosyal hareketlilik içinde olan vatandaşların evlerinde kalmaları konusunda uyarılarda bulunulacak.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığınca hastane çalışanlarına ilişkin ücretsiz özel servis uygulaması çalışmalarına devam edilecek.

Kurumlarda çalışan personeller için, kişisel korunma ekipmanı olarak maske ihtiyacı nedeniyle, MUÇEV ve Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtasıyla temin edilmesi sağlanacaktır. 

İlimiz genelinde 65 yaş ve üzeri kişiler ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız ve engelli kişilerin kontaminasyonu önlemek amacıyla sağlık kuruluşlarına gelmemesi için, Bakanlık genelgeleri doğrultusunda raporlu ilaçlarını, sağlık kuruluşuna başvurmadan alabilecekleri konusunda ilgili kurumlarca gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Evlerinden çıkmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan motorlu taşıt sahibi vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağının başladığı 22.03.2020 tarihinden sonra muayene zamanı gelen araçları için yasaklamanın kaldırılmasından 45 gün sonrasına kadar, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34 üncü maddesi kapsamında araç muayenelerinin ertelenmesine ve anılan mevzuat hükümlerine göre herhangi bir cezai işlem uygulanmamasına; ayrıca trafik zabıtası tarafından alınan kararların herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermeyecek şekilde uygulanması için gerekli tedbirler alınacaktır.

İlimizde çiftçilerin üretim alanlarına erşimini kısıtlamayacak ve hasat edilen ürünler ile tarımsal girdilerin pazara ulaşımını engellemeyecek şekilde tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesi doğrultusunda ilimizin ülkemiz bal üretiminde özellikle çam balı üretiminin %78-80 inini karşılaması, arı ürünleri ve çeşitliliğinde yüksek potansiyele sahip olması nedeniyle ikametten ayrılma kısıtlama/yasaklama kararı uygulanan arıcıların mağdur olmaması ve arıların rutin bakımlarının yapılabilmesi nedeniyle 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan arıcılarımızın ailelerinde arıcılık faaliyetlerini gerçekleştirecek birinci derece yakınları ve kovanlarla ilgilenecek kişilerin bulunmaması halinde İlçe Tarım Müdürlüklerinin uygun görüşü ile Kaymakamlar tarafından haftada 2 (iki) gün olmak üzere seyahat belgesi düzenlenecektir. Vatandaşlar tarafından söz konusu belgelerin amacı dışında kullanılması halinde seyahat belgeleri iptal edilecektir. Belgelerin düzenlenmesinde ÇKS’ye kayıtlı olması ve arıcı tarafından lokasyonun bildirilmesi gibi şartlar aranacaktır.

Koronavirüsün (Covid-19)  en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artmasıdır. Bu nedenle salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yollarından olan sosyal hareketlilik ile insanlar arası temasın azaltılması ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla söz konusu tedbirler alınmıştır.