MUĞLA'DA 19 MAYIS KUTLAMALARI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Muğla'da törenlerle kutlandı....

MUĞLA'DA 19 MAYIS KUTLAMALARI
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Muğla'da törenlerle kutlandı.
Muğla'daki tören, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Salih Karataş, Ak Parti Muğla milletvekili Yüksel Özden, CHP Muğla milletvekili Fevzi Topuz, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve gazilerin, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı.

Vali Altıparmak, yaptığı konuşmasında çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda ilk adımı oluşturan, kurtuluş meşalesinin ateşlendiği 19 Mayıs 1919'un önemine işaret ederek, ''kurduğunuz çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Cumhuriyetin tüm kurumlarına sahip çıkmanın bilinci içinde görevimizin başındayız. Emanetlerinize sonsuza kadar canımız pahasına sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.'' dedi.
    
Atatürk stadyumunda yapılan törenlerde, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak'ın talimatıyla, öğrencilerin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri ve zararlı alışkanlıklardan korunmaları amacıyla başlatılan ''Öğrencilere Enstrüman Öğretimi Projesi'' kapsamında 400 öğrenciden oluşan koro, aralarında ''Ormancı Türküsü''nünde yer aldığı Muğla türkülerini seslendirdi. Farklı okullardan seçilmiş 400 kız ve erkek öğrencinin birlikte seslendirdiği türküler, törenleri izleyen vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı.
    
HAKKARİ'DEN MUĞLA'YA UZANAN YOLCULUK-

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Hakkari'deki okullarında Muğla yöresine ait ''Kerimoğlu'' oyununu işitme engelli olmalarına rağmen oynayan ve Muğla Valisi Ahmet Altıparmak tarafından tatil amacıyla Muğla'ya davet edilen işitme engelli 5 öğrenci, Muğla yöresine ait ''Kerimoğlu'' oyununu sergiledi.

Hakkari Gazi İlköğretim Okulu Özel Eğitim İşitme Engelliler Okulu'nda eğitim gördükleri öğrenilen öğrencileri, vatandaşlar ve protokol üyeleri uzun süre ayakta alkışladı.

Muğla'da kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenleri kapsamında Türk Hava Kurumu paraşütçüleri Türk bayrakları ve ''Güveninizle Jandarma 170 yaşında'' yazan pankartlarla gösteri atlayışı yaptı. Törene, Manisa ve Uşak'tan katılan cirit sporcuları da beğeni kazandı. Törenler, okulların yaptıkları gösterilerle tamamlandı.